26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022 - 20:01

Ήταν πιο εύστοχος στα πέναλτι ο Απόλλων Πόντου...

Οι «κοκκινόμαυροι» νίκησαν στη Ρόδο τον Διαγόρα με 4-2 (καν. διάρκεια και παράταση 0-0), περνώντας στον 4ο γύρο του Κυπέλλου

Το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε την Τετάρτη (5/10) ο Απόλλων Πόντου, επικρατώντας με 4-2 στα πέναλτι του Διαγόρα στη Ρόδο.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση βρήκε τους δύο αντιπάλους να «κολλούν» στο 0-0, για ν' αποδειχθούν πιο αποτελεσματικοί από την άσπρη βούλα οι «κοκκινόμαυροι», που θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας την επόμενη Τετάρτη (12/10).

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα της 3ης φάσης, ο Αραβίδης στο 2ο λεπτό νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Αθανασόπουλο, με τους Ροδίτες να απειλούν στο 50' και με τον Πίτκα να κάνει σπουδαία απόκρουση στο δυνατό σουτ του Λαϊουέλ από πλεονεκτική θέση.

Στο έξτρα ημίωρο ο Μπούμπας αστόχησε με κοντινό πλασέ στο 97' και χάθηκε η ευκαιρία για τους νησιώτες να βρουν το γκολ, για να κριθούν όλα στη... ρώσικη ρουλέτα και με τους Λαϊουέλ και Παραστατίδη ν' αστοχούν για λογαριασμό της ομάδας του Πάρη Ανδράλα.

Μουμίν 2-4

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Μαραθωνίτη και Τσολακίδη.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πάρης Ανδράλας): Aθανασόπουλος, Μαγκάκης, Μανιώτης, Πετράκης (71' λ. τρ. Χότζα), Τάτσης, Παπαϊωάννου, Καραμάνης, Μπούμπας, Βουργουτζής, (88' Αντεσίνα), Παραστατίδης, Λαϊουέλ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Νασέρ, Μαλουμαντσόκο, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Μουμίν, Καλαϊτζίδης (118' λ. τρ. Ντιαλόσι), Κωστίκας (57' Δαλιανόπουλος), Αμπάνκουα (72' Μπελεβώνης), Φράγκος (57' Άντο), Αραβίδης.

Πηγή ΦΩΤΟ: xxsports