04/05/2024
Βόλεϊ | Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 - 22:01

Πρωταθλητής στο βόλεϊ Ανδρών ο Ολυμπιακός

Σε έναν εντυπωσιακό τελικό οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 του Παναθηναϊκού

Η κούπα στα «ερυθρόλευκα». Πρωταθλητής στο βόλεϊ Ανδρών για 32η φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Δευτέρας (22/4) επικρατώντας στον τέταρτο τελικό του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ.

Στον μεγάλο τελικό του Ρέντη οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά και όλα έδειχναν πως θα άνουν έναν υγιεινό περίπατο. Με μεγάλη άνεση πήραν τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ. Έχτισαν σημαντικές διαφορές από νωρίς και δεν άλλαξε κάτι έως το τέλος.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Με τους Φράγκο και Πετρέα έκανε το 12-18. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-18, αλλά οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο και έμειναν στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες δεν είχαν σημαντικές διαφορές. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρεις, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 σερί και με το σκορ στο 19-18 έπεσε ένα αντικείμενο στον στατιστικολόγο των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι διακόπηκε για ένα 10λεπτο και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε και ισοφάρισε σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 21-25.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 9-9 και προσπέρασε με 9-10. Κάπου εκεί οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί και υπέγραψαν τη νίκη τους με άσο του Ιντάλγκο.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 25 (21/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/28 επ., 2 άσοι, 42% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. – 15% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Δαλακούρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής, Κόβαρ 2 (2/8 επ., 80% υπ. – 70% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/43 επ., 3 άσοι), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες) / Ζήσης (λ., 56% υπ. – 48% άριστες), Πετρέας 8 (3/4 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Μάρκου, Φράγκος 10 (7/17 επ.), Κωστόπουλος (λ.), Κερν