04/05/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 - 22:33

Παράσταση τίτλου η ΑΕΚ, έχασε έδαφος ο Ολυμπιακός

Η Ένωση ισοπέδωσε με 3-0 τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Πειραιώτες ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τον Άρη

Πώς να το χάσει; Η ΑΕΚ καλπάζει προς την κατάκτηση του δεύτερου σερί πρωταθλήματος. Το βράδυ της Τετάρτης (24/4) έστησε πάρτι με προσκεκλημένο τον Παναθηναϊκό, τον οποίο διέλυσε με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε μία αγωνιστική που ο ΠΑΟΚ πέταξε βαθμούς στη Λαμία και ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη, η Ένωση αύξησε τη διαφορά από τους πάντες και πρωτίστως από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι του, ήταν πολύ καλύτερη και το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις. Δεν υπήρχαν στο γήπεδο οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Από νωρίς φάνηκε πού θα πάει το έργο, αφού μόλις στο 7' ο Ελίασον με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά αστόχησε ο Παλάσιος και στο 14' ο Ντραγκόφσι είπε «όχι» στον Πόνσε. Ο Αργεντινός αστόχησε και στο 26', αλλά πήρε το αίμα του πίσω στο 38', όταν έκανε το 2-0 μετά το απίθανο λάθος του Ακαϊντίν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φατίχ Τερίμ άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του. Μόνο που το 3-5-2 δεν λειτούργησε καθόλου καλά. Ο Ιωαννίδης έπαιζε μόνος του απέναντι στην αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φανεί. Οι συμπαίκτες του ήταν τραγικοί και έτσι τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος πέρα από το σκορ.

Στο 61' ο Πινέδα είχε δοκάρι και αμέσως μετά στην επαναφορά ο Πόνσε νέο δοκάρι, ενώ στο 69' έγινε το 3-0 με το δεύτερο γκολ του Ελίασον. Στο 79' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 4-0 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Άξιο αναφοράς πως με το σκορ στο 1-0 στο 26' υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για πέναλτι σε μία φάση που ο Αραούχο γκρέμισε εντός περιοχής τον Κώτσιρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (76′ Άμραμπατ), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (81′ Μάνταλος), Ελίασον (76′ Μήτογλου), Αραούχο (57′ Γκατσίνοβιτς), Πόνσε (76′ Γκαρσία).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (76′ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Γεντβάι, Χουάνκαρ (64′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (64′ Βέρμπιτς), Παλάσιος (46′ Βιλένα), Λημνιός (46′ Σποράρ), Ιωαννίδης.

Στο παιχνίδι που είχε τελειώσει νωρίτερα ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί. Είχε μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά όμως έπεσε πάνω στον Κουέστα. Ο Ισπανός στο 5' έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Ελ Κααμπί, ενώ στο 21' είπε «όχι» στον Έσε. Στο 24' ο Γιόβετιτς, που είχε σκοράρει νωρίτερα και το γκολ του είχε ακυρωθεί, βρήκε τον Φορτούνη και ούτε εκείνος νίκησε τον Κουέστα, ενώ στο 25' με κεφαλιά ο Ιμπόρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στη συνέχεια άρχισε να ισορροπεί ο Άρης, ο οποίος έως τότε είχε μόνο μία καλή στιγμή στο 12' με τον Σαβέριο. Άλλη μία υποψία φάσης είχε με τον Σαβέριο στο 31' και στο 45'+2 γλίτωσε ξανά με τη βοήθεια του δοκαριού. Ντόη και Ελ Κααμπί δεν κατάφεραν από κοντά να σκοράρουν με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο. Αμέσως μετά ο Τζολάκης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Φετφατζίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με μία καλή επέμβαση του Κουέστα σε σουτ του Ελ Κααμπί. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά ο Ντόη έκανε μεγάλο λάθος, ο Μορόν το εκμεταλλεύτηκε, βγήκε μόνος του με τον Τζολάκη και τον νίκησε.

Άμεσα απάντησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ισοφάρισε στο 53' με τον Ζέλσον Μαρτίνς μετά από πάσα ου Φορτούνη. Στο 58' ο ίδιος παίκτης δεν πλάσαρε σωστά τον Κουέστα, ενώ στο 74' ο Ελ Κααμπί σούταρε και ο Μπράμπετς έβαλε την κόντρα την τελευταία στιγμή. Πίεσαν οι «ερυθρόλευκοι» όσο μπορούσαν για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ στο τέλος ο Μορόν είχε μία καλή στιγμή για το 2-1.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Ζουλ, Νταρίντα (90΄ Ροζ), Φετφατζίδης (60΄ Μ. Γκαρσία), Σαβέριο (60΄ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ντόι, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε (68΄ Τσικίνιο) Γιόβετιτς (68΄ Ποντένσε), Φορτούνης, Μαρτίνς (79΄ Ναβάρο), Ελ Κααμπί (87΄ Ελ Αραμπί)