26/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2022 - 14:11

Φιλική νίκη με ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη Χαποέλ Μπερ Σεβά, αλλά επικράτησαν τελικά με 3-1

Τι επίσημα, τι φιλικά... Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του τεστ στην Κύπρο ήταν σοβαρός και επικράτησε το μεσημέρι της Πέμπτης (1/12) με 3-1 της Χαποέλ Μπερ Σεβά.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά παίζοντας καλό ποδόσφαιρο το γύρισε απέναντι σε μία ομάδα που είναι στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στο Ισραήλ μαζί με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Παρόλα αυτά η διαφορά τους φαινόταν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες όπως οι Σαβιέρ και, Τσόκαϊ, Κυριόπουλος και Καμπετσής. Είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, αλλά οι Ισραηλινοί σε μία καλή αντεπίθεση έκαναν το 0-1 με τον Σελμανί στο 27'. Στο 40' ο Σαβιέρ με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αρκετοί νεαροί. Ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά καλύτερος και από δύο στημένα πήρε τη νίκη. Το ένα έγινε στο 71' όταν ο Τσέριν εκτέλεσε φάουλ και ο Σιδεράς με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1. Κρυπαράκος και Σπόραρ στα επόμενα λεπτά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και στο 84' ο Πούγγουρας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σάρλια (58’ Σιδεράς), Μάγκνουσον (46’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Τσόκαϊ, Πέρεθ (46’ Τσέριν), Κυριόπουλος, Σαβιέρ (58’ Συμεωνίδης), Μπερνάρντ (46’ Κρυπαράκος), Καμπετσής (58’ Σπόραρ).

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (Ελιανίβ Μπάρντα): Γκλάζερ, Νταντιά, Αμπού (46’ Μοτασέμ), Μπλόριαν, Αβίβ (46’ Τίμπι), Γκορντάνα (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ελίας (62’ Γιεχεζκέλ), Ανσά (46’ Μίχα), Παούν (62’ Λόπες), Γιοζέφι (46’ Μάρτινς), Σελμανί (46’ Χεμέντ).