26/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 24 Ιουλίου 2022 - 18:00

Φόρμουλα 1: Γύρισε στις επιτυχίες ο Φερστάπεν

Νικητής στο γκραν πρι της Γαλλίας ο παγκόσμιος πρωταθλητής * Εγκατέλειψε ο Λεκλέρ κι ενώ ήταν πρώτος

Στις νίκες επέστρεψε ο Μαξ Φερστάπεν την Κυριακή (24/7), βλέποντας πρώτος την καρό σημαία του τερματισμού στο γκραν πρι της Φόρμουλα 1 στη Γαλλία.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής νίκησε με τη Red Bull, εκμεταλλευόμενος την εγκατάλειψη του Σαρλ Λεκλέρ, που αποχώρησε στον 18ο γύρο κι ενώ προπορευόταν, αλλά λόγω προβλήματος στο πεντάλ ο πιλότος της Ferrari κατέληξε στις μπαριέρες.

Δεύτερος τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον με τη Μercedes, τρίτος ήταν ο Ράσελ με την έτερη Μercedes, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Πέρες (Red Bull), Σάινθ (Ferrari), Αλόνσο (Alpine), Νόρις (ΜcLaren), Oκόν (Αlpine), Ρικιάρντο (ΜcLaren) και Στρολ (Αston Martin).

Mε αυτή τη νίκη ο Φερστάπεν έφτασε τους 233 βαθμούς στην κορυφή του πρωταθλήματος οδηγών και ακολουθούν ο Λεκλέρ με 170 και ο Πέρες με 163.

Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών η Red Bull είναι πρώτη θέση με 396 πόντους, δεύτερη είναι με 314 βαθμούς η Ferrari, ενώ η Mercedes μετρά 270 πόντους στην τρίτη θέση.