16/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Αυγούστου 2024 - 22:30

Τρίποντο δίχως να φορτσάρει ο ΠΑΟΚ

Στο ρελαντί οι «ασπρόμαυροι», νίκησαν με 2-0 τον Παναιτωλικό

Να βγει η υποχρέωση! Κάπως έτσι αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό το βράδυ της Κυριακής (25/8). Ωστόσο, δεν την πάτησε. Τον λύγισε με 2-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και έφτασε έτσι τις 20 σερί νίκες απέναντί του!

Οι «ασπρόμαυροι», που έπαιξαν λίγες μέρες πριν με τη Σάμροκ και ο έχουν και ρεβάνς στην Ιρλανδία, παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές. Δεν θέλησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φορτσάρουν, αλλά ακόμη και έτσι το τρίποντο ήρθε.

Το ματς άρχισε με φάση για τον Παναιτωλικό μόλις στο 1' και τον Κοτάρσκι να αποκρούει το σουτ του Πέρες. Αμέσως μετά ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν να βγάλει φάσης. Η πρώτη του ήταν στο 19' με τον Μουργκ.

Το ματς ήταν ανοιχτό και ο Παναιτωλικός απείλησε από το 30' και μετά. Πρώτα με τον Μπουζούκη στο 31', όταν ο Κοτάρσκι απέκρουσε, και αμέσως λεπτά με τον Πέρες στο 32'. Έως τη λήξη του ημιχρόνου ευκαιρίες δεν δημιούργησε ο ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο αποφασιστικός και κατάφερε στο 51' να ανοίξει το σκορ. Ο Καμαρά έδωσε στον Ντεσπόντοφ, αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Σάστρε σκόραρε με κεφαλιά.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντεσπόντοφ απείλησε και ο Τσάβες απέκρουσε. Το 2-0 δεν έγινε τότε, αλλά στο 79', όταν ο Τισουντάλι με ωραία κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε λογαριασμό. Στις καθυστερήσεις είχε και ένα ακυρωθέν γκολ, ενώ στο 90' ο Ζίβκοβιτς νικήθηκε από τον Τσάβες και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει και εκείνος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Καμαρά (72’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (72’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (85’ Σορετίρε), Μουργκ (72’ Τάισον), Τσάλοφ (72’ Τισουντάλι)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιωργος Πετράκης): Τσάβες, Λιάβας, Παντελάκης, Μλάντεν (62’ Κοντούρης), Τορεχόν, Μαυρίας, Πέρες (74’ Λουίς), Μουζούκης (62’ Λαχούντ), Μπελεβώνης (62’ Μαΐντεβατς), Ντίας (78’ Νικολάου), Λομονάκο