19/09/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:08

Έπιασε κορυφή και η ΑΕΚ

Η Ένωση νίκησε με 2-0 τον Βόλο και ισοβαθμεί πλέον με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ

Δεν εντυπωσίασε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει... Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Βόλου το βράδυ της Δευτέρας (16/9) και έπιασε έτσι κορυφή.

Στο ματς με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 η Ένωση ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της, πανηγύρισε δεύτερο σερί τρίποντο και ισοβαθμεί πια με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Στο 100ό παιχνίδι του Ματίας Αλμέιδα ο Κοϊτά ήταν αυτός που ξεχώρισε και πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Άνοιξε λογαριασμό ο Πιερό. Μαχητικός ο Βόλος, που φωνάζει για τη διαιτησία, ενώ είχε φάσεις για να πετύχει και ένα γκολ.

Το γρήγορο γκολ έψαξε η ΑΕΚ, η οποία απείλησε για πρώτη φορά στο 3' με το ωραίο σουτ του Κοϊτά και στη συνέχεια στο 11' με τον Πινέδα, όταν ο Κόβατς του είπε «όχι». Η τρίτη ήταν και φαρμακερή για την Ένωση με τον Πιερό να σκοράρει στο ντεμπούτο του στο 22'.

Ο Ρότα του έβγαλε τη σέντρα ο νέος φορ της ΑΕΚ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από τον Βόλο φωνάζουν για φάουλ στη φάση επειδή ο Πιερό χρησιμοποίησε τα χέρια του για να βγάλει εκτός τον Μίλετιτς.

Έως το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε μία ακόμη φάση με τον Κοϊτά. Μία είχε και ο Βόλος, αλλά πολύ καλύτερη, όταν ο Φεράρι στο 44' βρήκε τον Μεντιέτα και εκείνος αστόχησε σουτάροντας στην κίνηση.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να κλειδώσουν το τρίποντο. Σκόραραν στο 53' με τον Κάλενς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Πήλιου. Τελικά το 2-0 έγινε στο 62' με σουτ του Κοϊτά και την μπάλα να κοντράρει στον Καλογερόπουλο.

Η ΑΕΚ έριξε την ένταση, ήλεγξε το ματς και το πήγε στο ρελαντί έως το τέλος. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κόντε για να πετύχουν ένα γκολ.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Πήλιος, Κάλενς, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (83' Γιόνσον), Πινέδα (75΄' Περέιρα), Λιούμπιτσιτς (75' Μάνταλος), Ελίασον (75' Άμραμπατ), Κοϊτά (89' Τσιλούλης), Πιερό.

ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεζ): Κόβατς, Μύγας, Κορρέα (74' Κόντε), Μύγας, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Ντε Καμπς (10' λ.τρ. Μπερνάντου), Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα (74' Βιγιαφάνες) Ασεχνούν (66' Κόμπα), Άλτμαν.