16/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Αυγούστου 2024 - 21:42

Όρθιος στην Κρήτη ο Ατρόμητος

Οι ανώτεροι Περιστεριώτες ισοφάρισαν σε 1-1 στο φινάλε τον ΟΦΗ και πήραν τον βαθμό * Τρεις αποβολές στα τελευταία λεπτά είχε η αναμέτρηση

Ήταν καλύτερος και έφυγε αλώβητος από μία δύσκολη έδρα! Το βράδυ του Σαββάτου (24/8) ο Ατρόμητος πήρε βαθμό απέναντι στον ΟΦΗ ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, βρέθηκαν να κυνηγούν από πολύ νωρίς και τελικά βρήκαν γκολ λίγο πριν λήξη το ματς.

Απογοητευτικός ξανά ο ΟΦΗ. Μετά το βαρύ 3-0 της πρεμιέρας από την ΑΕΚ δεν είχε και πάλι καλή εικόνα. Περιορίστηκε στην ισοπαλία τελικά, αφού δεν άξιζε κάτι περισσότερο.

Από το πουθενά προηγήθηκε στο 9' ο ΟΦΗ με μία σέντρα του Γκονθάλεθ λόγω του σοβαρού λάθους του Κοσέλεφ. Για δεύτερο σερί ματς ο Μολδαβός κρέμασε την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος, που ακριβώς πριν το γκολ είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μίχορλ, ανέβασε στροφές στη συνέχεια. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και με τον Αυστριακό κατά κύριο λόγο έβγαλε κάποιες φάσεις. Μία καλή στιγμή είχαν και οι γηπεδούχοι στο 36' με τον Ισέκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν μετά την τριπλή αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία. Η είσοδος του Γιουμπιτάνα έδωσε άλλη πνοή στον Ατρόμητο, ενώ βοήθησε και ο Καρλίτος στο να απασχολεί τους αντίπαλους αμυντικούς.

Αυτός που το πήρε πάνω του ήταν ο Ουάρντα με τις περισσότερες επιθέσεις να γίνονται από την πλευρά του. Ο Ατρόμητος πίεσε, είχε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 84' με τον Γιουμπιτάνα, στον οποίο είπε «όχι» ο Χριστογεώργος, και τελικά ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Καλοσκάμη. Το γύρισμα είχε γίνει από τον Ουάρντα με τον Χριστογεώργο να διώχνει προσωρινά.

Τέλος, στο 90'+7 αποβλήθηκε ο Μανσούρ με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Νους. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή των Κίνι και Ισέκα με δεύτερες κίτρινες.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν (71' Χριστόπουλος), Γκονζάλεθ, Γκαγιέχος, Καραχάλιος (83' Μαρινάκης), Μπάκιτς (72' Νους), Ριέρα (62' Χιμένεθ), Αποστολάκης (83' Κουτεντάκης), Ισέκα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονζάλεθ (83' Καλοσκάμης) (90'+9 Σταυρόπουλος), Μπακού(57' Καρλίτος), Μίχορλ (57' Βρακάς), Ουάρντα, Φαν Βέερτ (57΄Γιουμπιτάνα).