16/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Αυγούστου 2024 - 22:02

Φιάσκο για τον Παναθηναϊκό, τον σόκαρε ο Αστέρας Τρίπολης

Με γκολ του Κρεσπί οι Αρκάδες πανηγύρισαν μεγάλη νίκη στο άδειο ΟΑΚΑ

Αστέρας Τρίπολης για φίλημα και Παναθηναϊκός για κλάματα! Μεγάλη νίκη για τους Αρκάδες (0-1) στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Κυριακής (18/8) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Σουπερ Λίγκας 1.

Ο Μίλαν Ράσταβατς και οι παίκτες του ήταν διαβασμένοι αι έβαλαν τα γυαλιά στον παντελώς απροετοίμαστο Ντιέγκο Αλόνσο. Μπάχαλο τα έκανε ο Ουρουγουανός με τις πολλές αλλαγές, οι οποίες επηρέασαν την ομάδα του.

Μόνο στα πρώτα λεπτά μπήκε δυνατά ο Παναθηναϊκός και σταδιακά ο Αστέρας Τρίπολης του πήρε τον αέρα. Έβρισκε χώρους, έβγαινε στην κόντρα και με τον Μπαρτόλο απειλούσε σταθερά. Ο Αργεντινός απείλησε στο 15' και τρία λεπτά μετά έβγαλε τη σέντρα για τη μεγάλη ευκαιρία του Άνταμ.

Στο 20' ακυρώθηκε γκολ του Τετέ, του μόνου παίκτη που ξεχώριζε από τον Παναθηναϊκό. Ο Βραζιλιάνος είχε ένα καλό σουτ στο 31' και ήταν αυτός που έβγαλε και την πάσα στην ευκαιρία του Γερεμέγεφ στο 41'. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 27' είχε άλλη μία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ο Μπαρτόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν νωρίς, αφού στο 51' ο Ζέκα γκρέμισε τον Κρεσπί και αποβλήθηκε. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Ισπανός, ο οποίος έκανε το 0-1 νικώντας τον Λοντίγκιν. Σημαντική η ευθύνη του Ρώσου τερματοφύλακα.

Μετά το γκολ ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε να βγάζει ευκαιρίες. Είχε ένα ακυρωθέν γκολ του Κρεσπί, μία φάση με τον Καλτσά και τη σημαντική στιγμή στο 83' με τον Γκαρθία. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός όσο και να πίεσε δεν κατάφερε τίποτα το ιδιαίτερο με εξαίρεση ένα σουτ του Βαγιαννίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο (60’ Γέντβαϊ), Μαξ (81’ Μλαντένοβιτς), Μαξίμοβιτς, Ζέκα, Βιλένα (60’ Μπακασέτας), Τέτε (69’ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ, Τζούρισιτς (60’ Ιωαννίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Αλάγκμπε, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (82’ Τζανδάρης), Μουνιόθ (74’ Ρέτζιτς), Μπαρτόλο (90+2’ Αλβαρες), Καλτσάς, Ανταμ (74’ Μάντζης), Κρέσπι (90+2’ Ζουγλής).