08/09/2024
Europa League | Πέμπτη 25 Ιουλίου 2024 - 23:10

Κρατάει μόνο τη νίκη ο Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς που πήγαινε όπως το ήθελε το «τριφύλλι», τελικά έμπλεξε και γλίτωσε την γκέλα νικώντας με 2-1 την Μπότεφ

Όσο ήταν συγκεντρωμένος, κυριαρχούσε στο γήπεδο, αλλά στο φινάλε λίγο έλειψε να την πατήσει! Ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (25/7) επικράτησε με 2-1 της Μπότεφ αδικώντας τον εαυτό του.

Βάσει της εικόνας του και της διαφοράς ποιότητας που έχει από τους Βούλγαρους, θα έπρεπε να έχει πάρει ένα πιο ασφαλές σκορ εν όψει της ρεβάνς. Ωστόσο, δεν το έκανε λόγω των σοβαρών ατομικών λαθών με πρώτο αυτό του Βιλένα στη φάση του 2-1.

Κακός ξανά ο Ολλανδός, πολύ ανησυχητική η εικόνα του Μλαντένοβιτς, ενώ και οι στόπερ δεν έπεισαν. Έκλεψε τις εντυπώσεις ο εξαιρετικός Τζούρισιτς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και ευτύχισε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του φάση. Μόλις στο 8' ο Γερεμέγεφ σκόραρε με σουτ εντός περιοχής και πέντε λεπτά αργότερα άγγιξε και το 2-0 αστοχώντας με προβολή από τη μικρή περιοχή!

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή, κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν διαδρόμους. Στο 37' έχασαν μία σημαντική ευκαιρία με τον Μίνκοφ να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά το σουτ του Βιλένα, ενώ στο 43' ο Τζούρισιτς κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ένα λεπτό μετά ο Μπαασέτας και σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άρχισε ξανά φορτσάτος. Είχε ένα καλό σουτ του Βαγιαννίδη στο 54' και έξι λεπτά αργότερα ένα ακυρωθέν γκολ του Τζούρισιτς. Κάπου εκεί άδειασαν οι «πράσινοι» και η Μπότεφ το εκμεταλλεύτηκε μαζί με το δώρο του Βιλένα.

Στο 70' ο 30χρονος χαφ έκανε τραγικό λάθος, ο Κόροσετς μείωσε σε 2-1 και όλα άλλαξαν. Επτά λεπτά αργότερα ο Τζούρισιτς είχε δοκάρι και έως το φινάλε οι Βούλγαροι πίεσαν. Έψαξαν την ισοφάριση, άγχωσαν τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (89’ Ινγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74’ Μαξίμοβιτς), Μαντσίνι (74’ Λημνιός), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (89’ Βέρμπιτς), Γερεμέγεφ (78’ Σπόραρ).

ΜΠΟΤΕΦ ΠΛΟΒΝΤΙΒ (Nτούσαν Κέρκεζ) : Iγκόνεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κοντέ, Μπαλογιάννης, Ετό (63' Κόροσετς), Περέρα (70' Καραμπέλιοφ), Νουατσούκβου, Ποπόβ (80' Ουκάκι), Ακέρε (80' Ντιαμπατέ), Ούτζα (70' Σέκουλιτς).