08/09/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 15 Ιουλίου 2024 - 00:07

Στην κορυφή της Ευρώπης η Ισπανία!

Νικώντας με 2-1 την Αγγλία κατέκτησε το Euro 2024

Σε τελικούς οι Ισπανοί δεν χάνουν! Τα τελευταία 23 χρόνια ούτε η εθνική ούτε οι σύλλογοί της ξέρουν τι σημαίνει ήττα και αυτό το απίθανο ποσοστό επιτυχίας (100%) δεν σταμάτησε ούτε το βράδυ της Κυριακής (14/7).

Κάπως έτσι η Ισπανία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης. Κατέκτησε το Euro 2024 νικώντας με 2-1 την Αγγλία και έφτασε έτσι τα τέσσερα τρόπαια γράφοντας ιστορία. Πίσω της έμεινε στα τρία η Γερμανία.

Σε όλο το τουρνουά η «ρόχα» ήταν καλύτερη και το επιβεβαίωσε και στον τελικό. Το πάλεψαν πολύ οι Άγγλοι, αλλά δεν απέφυγαν τον δεύτερο χαμένο τελικό σε Euro.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό. Η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας και η Αγγλία περίμενε. Με τον τρόπο που αμυνόταν η τελευταία δεν ήταν εύκολο για τη «ρόχα» να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι φάσεις δεν έγιναν με εξαίρεση ένα σουτ στο 45' του Φόντεν.

Μετά την ανάπαυλα η Ισπανία ήταν εντυπωσιακή. Μόλις στο 47' έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ του Νίκο Γουίλιαμς μετά την πάσα του Γιαμάλ. Στο επόμενο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Όλμο και στο 54' είχε την ευκαιρία του και ο Μοράτα για να σκοράρει.

Η Ισπανία στη συνέχεια γύρισε πιο πίσω, έψαξε τις αντεπιθέσεις και σε μία εξ αυτών στο 66' με τον Γιαμάλ άγγιξε το 2-0. Ο Πίκφορντ είπε «όχι» και έδωσε ώθηση στην ομάδα του, η οποία έφτασε τελικά στην ισοφάριση με τον Πάλμερ στο 73'.

Αμέσως μετά τα «τρία λιοντάρια» γύρισαν ξανά πίσω χωρίς λόγο και το πλήρωσαν. Η Ισπανία στο 82' έκρυψε την μπάλα με τον Γιαμάλ να μη νικάει τον Πίκφορντ, κάτι που έκανε τέσσερα λεπτά μετά ο Ογιαρθαμπάλ με προβολή. Μία τριπλή ευκαιρία είχαν στο 90' οι Άγγλοι και αφού δεν έγινε εκεί το 2-2, όλα τελείωσαν.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (83′ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι (46’ Θουμπιμέντι), Ντάνι Όλμο, Φαμπιάν Ρουίθ, Γιαμάλ (89′ Μερίνο), Νίκο Γουίλιαμς, Μοράτα (67’ Ογιαρθάμπαλ).

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθηκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεί, Σο, Μέινου (70’ Πάλμερ), Ράις, Σάκα, Μπέλιγχαμ, Φόντεν (89′ Τόνεϊ), Κέιν (61’ Γουότκινς).