08/09/2024
Ειδήσεις | Τετάρτη 10 Ιουλίου 2024 - 23:59

Ο Γουότκινς έστειλε τους Άγγλους στον τελικό!

Η Ολλανδία προηγήθηκε, αλλά στο φινάλε η Αγγλία ήταν αυτή που χαμογέλασε νικώντας με 2-1

Μπορεί σε όλο το τουρνουά να την έπειθε, μπορεί να αποδοκίμαζε ο κόσμος τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ και ενίοτε τους παίκτες του, αλλά η Αγγλία είναι στον τελικό του Euro 2024!

Έχοντας αρκετή δόση τύχης σε όλη αυτή την πορεία, θα είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Κυριακή (14/7) και αυτό γιατί το βράδυ της Τετάρτης (10/7) νίκησε την Ολλανδία με 2-1.

Αυτή τη φορά οι Άγγλοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους και κατάφεραν να χαμογελάσουν στο τέλος. Εκμεταλλεύτηκαν την αφέλεια των Ολλανδών και πανηγύρισαν!

Μόλις στο 7' ο Σίμονς με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ και στο 18' ο Κέιν ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση δόθηκε μέσω VAR για μαρκάρισμα στον αρχηγό της Αγγλίας.

Δοκάρι είχε ο Ντάμφρις στο 30' με κεφαλιά, δοκάρι και ο Φόντεν από την άλλη πλευρά δύο λεπτά αργότερα. Το ματς ήταν ανοιχτό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι στο δεύτερο. Εκεί οι Άγγλοι άφησαν την μπάλα στον αντίπαλο.

Η Ολλανδία βελτιώθηκε, έψαχνε χώρους και στο 65' απείλησε με τον Φαν Ντάικ και λίγο μετά με τον Ντάμφρις. Αυτό που έλειπε από τους «οράνιε» ήταν η καλή τελική επιλογή. Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα δούμε παράταση, στο 90' ο Γουότκινς με ωραίο διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις (90+3/ Ζίρκζεϊ), Φαν Ντάικ, Ντε Φράι, Ακέ, Σάουτεν, Σίμονς (90+3' Μπρόμπεϊ), Ράιντερς, Μάλεν (46' Βέγκχορστ), Ντεπάι (35' Φέιρμαν), Γκάκπο

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεΐ, Σάκα (90+3' Κόνσα), Μέινου (90+3' Γκάλαχερ), Ράις, Τρίπιερ (46' Σο), Φόντεν (80' Πάλμερ), Κέιν (80' Γουότκινς), Μπέλιγχαμ