Ειδήσεις | Σάββατο 15 Ιουνίου 2024 - 23:55

Άνετα η Ισπανία, αγχώθηκε η Ιταλία

Με 3-1 επικράτησε της Ουγγαρίας η Ελβετία στο άλλο ματς της ημέρας

Η ημέρα των φαβορί! Εύκολα ή δύσκολα όλοι τα κατάφεραν το Σάββατο (15/6) στο Euro 2024. Κατά χρονική σειρά Ελβετία, Ισπανία και Ιταλία πανηγύρισαν τρίποντα.

Αν και ήταν απρόσμενο, αυτή που ζορίστηκε περισσότερο ήταν η Ιταλία. Βρέθηκε μόλις στο 1' πίσω στο σκορ από τον Μπαϊράμι, αλλά έκανε την ανατροπή πολύ γρήγορα απέναντι στην Αλβανία και επικράτησε τελικά με 2-1.

Ο Μπαστόνι στο 11' και ο Μπαρέλα πέντε λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Είχαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ οι Ιταλοί, αλλά δεν το πέτυχαν. Έκανε κάποιες σημαντικές επεμβάσεις ο Στρακόσια, ενώ στο τέλος ο Μανάι έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Νωρίτερα η Ισπανία είχε κάνει πλάκα απέναντι στην Κροατία. Τη νίκησε με 3-0 πετυχαίνοντας όλα τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο απλώς έκανε συντήρηση παρ' όλο που θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλα τέρματα.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά, έψαξαν το γκολ από τα πρώτα λεπτά αι το πέτυχαν στο 29' με τον Μοράτα από ασίστ του Φαμπιάν Ρουίθ. Τρία λεπτά μετά ο τελευταίος σκόραρε και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Καρβαχάλ στο 45'+2.

Είχαν πολλές ευκαιρίες οι Κροάτες για να βρουν δίχτυα και είναι εντυπωσιακό πως δεν τα κατάφεραν και έμειναν στο μηδέν. Μεταξύ άλλων έχασαν και πέναλτι στο 80' με τον Πέτκοβιτς.

Τέλος, η Ελβετία δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στην Ουγγαρία. Ο Ντουά στο 12' άνοιξε το σκορ και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με ωραίο σουτ ο Έμπισερ έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνήλθαν οι Ούγγροι και μείωσαν με τον Βάργκα από ασίστ του Σόμποσλαϊ. Έψαξαν μετά για την ισοφάριση, δεν το πέτυχαν και στο 90'+3 ο Εμπολό διαμόρφωσε το τελικό 1-3.