23/10/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 - 23:59

Ξεκίνημα στο Euro 2024 με πεντάρα της Γερμανίας

Οι Γερμανοί πάτησαν τη Σκωτία και έστειλαν με το καλημέρα το μήνυμά τους νικώντας τη με 5-1

Η οικοδέσποινα μόνο φιλόξενη δεν ήταν! Στην πρεμιέρα του Euro 2024 η Γερμανία έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Σκωτία το βράδυ της Παρασκευής (14/6) διαλύοντάς τη με 5-1.

Τα «πάντσερ» ήταν το μεγάλο φαβορί από την πρώτη στιγμή και επιβεβαίωσαν αυτό τον χαρακτηρισμό. Έδειξαν πως δεν αστειεύονται και ουσιαστικά «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 10' ο Βιρτς με ωραίο σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ και εννέα λεπτά μετά βρήκε δίχτυα και ο Μουσιάλα από την ασίστ του Χάβερτς.

Δεν μπορούσε η Σκωτία να είναι ανταγωνιστική, δεν κρατούσε καθόλου την μπάλα και η χαριστική βολή δόθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους. Μέσω VAR ο Γκιουντογάν πήρε πέναλτι και ο Πόρτεους αποβλήθηκε για το εγκληματικό μαρκάρισμά του. Σκόραρε από τη βούλα ο Χάβερτς για το 3-0.

Λογικό ήταν να βγει μία χαλαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Έκανε και αλλαγές ο Νάγκελσμαν για να φρεσκάρει την ομάδα του και μία από τις αλλαγές, ο Φίλκρουγκ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Από το πουθενά με μία καραμπόλα η Σκωτία μείωσε σε 4-1 με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ στο 87' και στο 90'+3 ο Τσαν σκόραρε με εκτός περιοχής σουτ για να διαμορφώσει το τελικό 5-1.