08/09/2024
Εθνικές ομάδες | Τρίτη 11 Ιουνίου 2024 - 21:21

Άρεσε η Εθνική Ελλάδας με τη Μάλτα

Με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο η «γαλανόλευκη» επικράτησε 2-0 των Μαλτέζων

Δεν θάμπωσε, αλλά ήταν σοβαρή και έκλεισε τις υποχρεώσεις της για τη φετινή σεζόν με μία νίκη η Εθνική Ελλάδας, η οποία το βράδυ της Τρίτης (11/6) επικράτησε με 2-0 της Μάλτας σε φιλικό που έγινε στην Αυστρία.

Ο υπηρεσιακός τεχνικός Νίκος Παπαδόπουλος δοκίμασε διάφορα πράγματα. Έδωσε την ευκαιρία στους Τζολάκη, Μανδά, Ντόη και Τσιγγάρα να κάνουν το ντεμπούτο τους με το εθνόσημο, ενώ γενικά μοίρασε τον χρόνο συγκριτικά και με το ποιοι είχαν αγωνιστεί με τη Γερμανία.

Χαμηλού επιπέδου ήταν ο αντίπαλος με αποτέλεσμα η Εθνική να μην αντιμετωπίσει δυσκολίες. Ειδικά από τη στιγμή που οι διεθνείς σκόραραν δις νωρίς.

Στο πρώτο τέταρτο το ματς ήταν ήδη στο 2-0. Ο Μπακασέτας στο 7' με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Παυλίδης, έκανε το 1-0 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Τζόλης σκόραρε για δεύτερο σερί ματς.

Μόνο μία ευκαιρία είχε η Μάλτα έως το τέλος του πρώτου μέρους και αυτή στο 31'. Ωστόσο, ο Τζολάκης έκανε διπλή επέμβαση στα σουτ των Μπονγκ και Τέουμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα είχε ευκαιρίες με Μπακασέτα και Τζόλη. Θα μπορούσε να έχει πετύχει και τρίτο γκολ αν ήταν πιο συγκεντρωμένη. Λογικά όμως βγήκε μία χαλαρότητα. Ωστόσο, οι Μαλτέζοι δεν έκαναν τίποτα πέρα από μία φάση στο 80' με τον Νουόκο.

ΜΑΛΤΑ (Μικέλε Μαρκολίνι): Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μούσκατ, Μποργκ, Κορμπολάν, Γκιλαουμέ, Ν. Μούσκατ, Τέουμα, Καμενζουλί, Μπονγκ (72′ Νουόκο), Ντεγκαμπριέλε (46′ Ριντ).

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης (81′ Μανδάς), Σάλιακας (81′ Τσιγγάρας), Ρέτσος (73′ Ντόη), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (61′ Κώτσιρας), Μασούρας (61′ Λημνιός), Μπακασέτας, Τζόλης, Παυλίδης (61′ Δουβίκας).