27/07/2024
Εθνικές ομάδες | Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 - 23:52

Λύγισε στο φινάλε η Εθνική απέναντι στη Γερμανία

Η Ελλάδα προηγήθηκε με γκολ του Μασούρα, αλλά έχασε στο Γκλάντμπαχ με 2-1 από τους Γερμανούς

Τέσταρε τις δυνάμεις της απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου και δεν τα πήγε άσχημα η Εθνική Ελλάδας το βράδυ της Παρασκευής (7/6) στο Γκλάντμπαχ απέναντι στη Γερμανία.

Στη φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων οι Γερμανοί, οι οποίοι προετοιμάζονται για το Euro 2024, επικράτησαν με 2-1, αν και η «γαλανόλευκη» ήταν αυτή που προηγήθηκε. Η εικόνα της σε γενικές γραμμές ήταν καλή στο πρώτο ματς της μετά Γκουστάβο Πογέτ εποχή.

Χρέη υπηρεσιακού τεχνικού εκτέλεσε ο Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος θα είναι στον πάγκο και στον επόμενο φιλικό αγώνα με τη Μάλτα. Στη συνέχεια η ΕΠΟ θα πρέπει να αποφασίσει για Ομοσπονδιακό τεχνικό. Τώρα που έκλεισε πρακτικά και το θέμα του προέδρου, όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Η Ελλάδα μπήκε καλά στο ματς και είχε ευκαιρία με το καλημέρα. Μόλις στο 6' άγγιξε το γκολ, όταν ο Τζόλης βρήκε τον Μασούρα, εκείνος του ξαναγύρισε την μπάλα και ο Νόιερ του είπε «όχι».

Λίγο μετά τραυματίστηκε ο Ιωαννίδης και στο 22' ο Μουσιάλα είχε την πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Επτά λεπτά μετά ο Βιρτς δεν αιφνιδίασε τον Βλαχοδήμο, ενώ στο 33' έγινε το 0-1. Ο Τζόλης βρήκε χώρο εκτός περιοχής, δοκίμασε το πόδι του, ο Νόιερ δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Μασούρας σκόραρε.

Με απευθείας φάουλ ο Κρόος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 37' και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν βρήκε ξανά στόχο. Στο 45' ο Παυλίδης δεν πρόλαβε να εκτελέσει με τον Τα να του βάζει την κόντρα και το ημίχρονο να τελειώνει.

Ωστόσο, στο δεύτερο οι Γερμανοί ήταν αισθητά καλύτεροι. Ανέβασαν την πίεσή τους και ισοφάρισαν στο 56'. Ο Σανέ γύρισε για τον Χάβερτς και εκείνος με ωραία εκτέλεση σκόραρε.

Οκτώ λεπτά μετά ο Τζόλης πήγε να βάλει ένα τρομερό γκολ, αλλά στη συνέχεια η Γερμανία πάτησε γκάζι. Πίεσε αρκετά, είχε στο 83' δοκάρι με τον Χένριχς και τελικά το 2-1 στο 89'. Σκόρερ ο Γκρος με ωραίο σουτ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιουλιάν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ (69' Χένριχς), Ρίντιγκερ (69' Σλότερμπεκ), Τα, Μίτελσταντ (46' Ράουμ), Άντριχ (69' Γκρος), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (69' Φούλριχ), Βιρτς (46' Σανέ), Χάβερτς

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Βλαχοδήμος (78' Αθανασιάδης), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (78' Κουρμπέλης), Μασούρας (68' Δουβίκας), Μπακασέτας (68' Μπουχαλάκης), Τζόλης, Ιωαννίδης (10' Παυλίδης)