27/07/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαΐου 2024 - 22:23

Τρίτος και Ευρωπαίος ο Ολυμπιακός με εντυπωσιακή επιστροφή στη Λεωφόρο!

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, αλλά πήραν τον βαθμό που χρειάζονταν ισοφαρίζοντας σε 2-2 * Εξαιρετικός ο Ποντένσε, ο οποίος αποβλήθηκε στο τέλος

Πέταξε ένα ημίχρονο, αλλά όταν πάτησε γκάζι ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε. Έναν βαθμό χρειαζόταν για να τερματίσει τρίτος και τον βρήκε στη Λεωφόρο ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον Παναθηναϊκό από 2-0 το βράδυ της Κυριακής (19/5).

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 οι Πειραιώτες βγήκαν αλώβητοι από την έδρα του μεγάλου τους αντιπάλου έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ποντένσε. Έβαλε μία γκολάρα, έδωσε μία ασίστ και κάπως έτσι κλείδωσε η συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός έμπλεξε. Τερμάτισε τέταρτος και εάν χάσει το Κύπελλο από τον Άρη το Σάββατο (25/5), η επόμενη χρονιά θα τον βρει χωρίς ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Καλύτερος ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός. Κυριαρχούσε στον χώρο του κέντρου και έβρισκε τρόπους για να εκθέτει την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 4' ήταν ο Γερεμέγεφ που από υποδειγματική θέση δεν εκτέλεσε όπως θα έπρεπε.

Ακολούθησε μία φάση του Μαντσίνι στο 20' και έξι λεπτά αργότερα ο Γερεμέγεφ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει αστοχώντας από κοντά.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο απειλητικός. Με εξαίρεση μία φάση με τον Καρβάλιο στο 31' και άλλη μία στις καθυστερήσεις με τον Ποντένσε, δεν φάνηκε. Ωστόσο, εκείνος δεχόταν ευκαιρίες και στο 39' ο Τζολάης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μαντσίνι.

Δεν σταμάτησε εκεί ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε δοκάρι με τον Μπακασέτα στο 45'. Στις καθυστερήσεις ο Ρίτσαρντς ανέτρεψε τον Μαντσίνι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και εκτελώντας το ο Μπακασέτας έκανε το 1-0.

Με την είσοδο του Ιμπόρα ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος. Άρχισε να παίρνει μέτρα, είχε μία ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του καλή επίθεση έκανε το 2-0 με τον Μπερνάρ στο 59'.

Και πάνω που φαινόταν πως το ματς έχει στραβώσει εντελώς για τον Ολυμπιακό, βγήκε μπροστά ο Ποντένσε. Στο 67' είχε δοκάρι και έξι λεπτά μετά πέτυχε ένα απίστευτο γκολ με λόμπα. Υπήρχαν φίλαθλοι του Παναθηναϊκού που τον χειροκρότησαν!

Ο Ελ Αραμπί έχασε άλλη μία ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά από πάσα του Ποντένσε στο 81' ο Γιόβετιτς ισοφάρισε. Ωστόσο, ο Πορτογάλος αποβλήθηκε στο 89' με δεύτερη κίτρινη, δεν βγήκε αμέσως και ακολούθησε σύρραξη. Στα λεπτά που απέμειναν ο Παναθηναϊκός παρά το αριθμητικό το πλεονέκτημα δεν έβγαλε ευκαιρίες και το 2-2 έμεινε έως το τέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (77’ Ζέκα), Τσέριν (65’ Βιλένα), Πέρεθ, Μπακασέτας, Μαντσίνι (66’ Παλάσιος), Γερεμέγεφ (77’ Σπόραρ), Μπερνάρ (77’ Βέρμπιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς (76’ Κίνι), Καρβάλιο (46’ Ιμπόρα), Έσε, Ορτα (62’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (62’ Μαρτίνς), Ελ Κααμπί (90+9’ Μασούρας), Ποντένσε.