27/07/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 - 22:13

Ο σοβαρός Ολυμπιακός έκοψε τη φόρα της ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ πάτησε κορυφή με τεσσάρα

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 της Ένωσης και την έριξαν από την πρώτη θέση * Εντυπωσιακοί οι Θεσσαλονικείς, λύγισαν με 4-1 τον Παναθηναϊκό

Τι πρωτάθλημα είναι αυτό; Ήρθαν τα πάνω κάτω και απομένει άλλη μία αγωνιστική! Το βράδυ της Τετάρτης (15/5) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ πάτησε με 4-1 τον Παναθηναϊκό.

Οι Πειραιώτες έδειξαν πως παρά τα σερί ματς, έχουν ένα πολύ καλό σύνολο και ο καθένας οφείλει να τους σέβεται. Πέταξαν από την κορυφή την Ένωση, η οποία την τελευταία αγωνιστική παίζει με τη Λαμία και θα ελπίζει σε γκέλα του ΠΑΟΚ. Πρώτοι πια οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι θα πρέπει να κάνουν διπλό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Άρη.

Υπάρχει και άλλο ντέρμπι την Κυριακή (19/5), αυτό της Λεωφόρου. Εκεί ο Παναθηναϊκός θέλει μόνο νίκη για να μη βγει τέταρτος, ενώ ο Ολυμπιακός πάει για δύο αποτελέσματα.

Στο Φάληρο το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Η ΑΕΚ έψαξε τις αντεπιθέσεις και στο 8' έδειξε τα δόντια της στη φάση που για εκατοστά ήταν οφσάιντ ο Λιβάι Γκαρσία. Ο Ολυμπιακός απάντησε τρία λεπτά μετά με το σουτ του Ελ Κααμπί, αλλά στη συνέχεια φάσεις δεν έβγαλαν και οι δύο.

Η μονοτονία έσπασε στο 37', όταν ο Ελίασον από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν μία μοναδική ευκαιρία για την Ένωση, η οποία έκλεισε το ημίχρνο με ένα άστοχο σουτ του Λιβάι Γκαρσία.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ήταν αισθητά ανώτεροι. Σττο 60' είχαν δοκαρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και πέντε λεπτά αργότερα σε μία φάση διαρκείας ο Όρτα ισοφάρισε. Πρώτα ο Στάνκοβιτς είπε «όχι» στον Ελ Κααμπί και λίγο μετά ο Πορτογάλος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Παρά τις αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βγάλει ευκαιρίες έως το τέλος και στο 90'+3 ο Όρτα έβαλε και δεύτερο γκολ. Σέντρα έψαχνε, αλλά η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και ο Στάνκοβιτς νικήθηκε ξανά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρόντινεϊ, Ντόι, Κάρμο, Αποστολόπουλος (69′ Κίνι), Έσε, Όρτα, Τσικίνιο, Ποντένσε (81′ Ζ. Μαρτίνς), Φορτούνης, Ελ Κααμπί.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46′ Γιόνσον), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (62′ Άμραμπατ), Ελίασον (70′ Μάνταλος), Αραούχο (62′ Πόνσε), Λ. Γκαρσία (70′ Τσούμπερ).

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και είχε δοκάρι μόλις στο 2' με τον Τόμας. Ο τραυματισμός του Μουργκ και η είσοδος του Κωνσταντέλια μάλλον δεν βγήκαν σε κακό στους γηπεδούχους, καθώς ο Έλληνας μεοσεπιθετικός ήταν ξανά μέσα στις φάσεις και έβγαλε δύο ασίστ. Η πρώτη στο 37', όταν ο Πέρεθ έκανε το λάθος και ο Βολιώτης τροφοδότησε τον Τάισον για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ ξανά καλύτερο. Δοκάρι είχε ο Μπάμπα στο 60' και ένα λεπτό μετά ο Σπόραρ στην αντεπίθεση έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Κοτάρσκι να αποκρούει εντυπωσιακά με το πόδι.

Τελικά ο ΠΑΟΚ με πέναλτι που κέρδισε ο Σαμάτα στο 70' και εκτέλεσε εύστοχα ο Ζίβκοβιτς έκανε το 2-0 και οκτώ λεπτά μετά ο Γερεμέγεφ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον.

Ωστόσο, κάπου εκεί ο Φατίχ Τερίμ με αλλοπρόσαλλες αλλαγές μπέρδεψε την ομάδα του και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε. Στο 89' με τον Βιεϊρίνια έκανε το 3-1 και στο 90'+2 με τον Ζίβκοβιτς το 4-1 από τη δεύτερη ασίστ του Κωνσταντέλια.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81' Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (81' Βιεϊρίνια), Μουργκ (19' Κωνσταντέλιας), Τάισον (67' Α. Ζίβκοβιτς), Τόμας (67' Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ (67' Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Τσέριν (90'+2' Λημνιός), Μπακασέτας (67' Γερεμέγεφ), Μαντσίνι (67' Βαγιαννίδης), Σπόραρ, Μπερνάρ (85' Βιλένα).