14/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Απριλίου 2024 - 22:56

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ και ο Παναθηναϊκός εκτός διεκδίκησης του τίτλου

Μεγάλη νίκη με ανατροπή στην ανατροπή για τους «ασπρόμαυρους» με 3-2 κόντρα στην ΑΕΚ * Ήττα-σοκ από τον Άρη με 0-1 οι «πράσινοι»

Το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα παραμένει, αλλά πλέον ένας είναι εκτός διεκδίκησης τίτλου. Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και σε μία ματσάρα επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ το βράδυ της Κυριακής (28/4) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ ης Σούπερ Λίγκας 1.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός εγκλημάτησε. Έχασε 0-1 από ον Άρη στη Λεωφόρο και είπε αντίο στον τίτλο. Οι «πράσινοι» ήταν ξανά κάκιστοι και γκρέμισαν ό,τι έχτιζαν τόσους μήνες.

Στην Τούμπα ήταν εντυπωσιακό το ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 3' άνοιξε το σκορ ο ΠΑΟΚ με μονοκόμματο σουτ του Κωνσταντέλια και δύο λεπτά μετά ο Ελίασον πήγε να απαντήσει. Τελικά το έκανε στο 9' ο Πινέδα, βάζοντας γκολάρα με εντυπωσιακή προσπάθεια.

Η Ένωση πήρε ψυχολογία, είχε μία τεράστια ευαιρία στο 19' με τον Ελίασον και μία ακόμη τελική με τον Αραούχο στο 32'. Κάπου εκεί άρχισε να ισορροπεί ξανά ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 39' άγγιξε το 2-1 με τον Σβαμπ.

Στο δεύερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος. Προσπάθησε να απειλήσει από στατικές φάσεις και στο 67' είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Κωνσταντέλια. Κι ενώ εκείνος είχε το πάνω χέρι, στο 75' έγινε το 1-2. Ο Σβαμπ έβαλε άθελά του το πόδι μετά τη σέντρα του Χατζισαφί, ο Κοτάρσι απέκρουσε και ο Βίντα σκόραρε.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κωνσταντέλιας με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-2 και στο 90'+1 διαμορφώθηκε το τελικό 3-2 με εντυπωσιακό σουτ του Σάστρε στην κίνηση. Κάκιστη η αντίδραση του Αθανασιάδη στη φάση.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46' Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (78' Οζντόεφ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς (77' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (70' Σαμάτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (78' Γκαρσία), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (65' Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Πόνσε (78' Τσούμπερ), Αραούχο (66' Γκατσίνοβιτς).

Στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός αυτοκτόνησε. Για ένα ακόμη παιχνίδι δέχτηκε γκολ νωρίς και δεν είχε καμία απάντηση. Μόλις στο 2' ο Σαμόρα αξιοποίησε τη σέντρα του Μανού Γκαρθία και έκανε το 0-1.

Το «τριφύλλι» αγχώθηκε, και έχασε ελάχιστες ευκαιρίες έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η καλύτερή ου ήταν μία κεφαλιά του Ούγκο, ο οποίος στο 21' έσωσε και το 0-2 μετά το σοβαρό λάθος του Ντραγκόφσκι. Ο Σαμόρα έκλεψε την μπάλα, πλάσαρε, αλλά ο Βραζιλιάνος έδιωξε.

Με την έναρξη και του δευτέρου ημιχρόνου ο Τερίμ έκανε δύο αλλαγές. Ωστόσο, και πάλι ήταν ο Άρης αυτός που λίγο έλειψε να σκοράρει στο 51', όταν ο Σαμόρα είχε δοκάρι για το 0-2 και στην επαναφορά ο Μανού Γκαρθία ένα άστοχο σουτ.

Ο χρόνος περνούσε, ο Παναθηναϊκός δεν έβγαζε φάσεις και ο προπονητής του έφτασε να κάνει τρέλες. Έπαιξε με τρία φορ, έβγαλε τα χαφ του, έβαλε δεύτερο δεκάρι και όλα αυτά δεν οδήγησαν πουθενά παρά μόνο στο να κάνουν διαρκώς σέντρες οι «πράσινοι». Με εξαίρεση την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Σπόραρ στο 54' δεν είχαν άλλη τόσο σημαντική στιγμή και έτσι έχασαν. Έντονες ήταν οι αποδοκιμασίες με το σφύριγμα της λήξης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79’ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79’ Τζούρισιτς), Βιλένα (62’ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (46’ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ (72’ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (59’ Ρόουζ), Σαβέριο (59’ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66’ Μορόν), Σουλεϊμάνοφ (72’ Φετφατζίδης).