03/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Απριλίου 2024 - 21:41

Υποβιβάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα και μάχη τριών για τη σωτηρία

Μεγάλα διπλά σε Περιστέρι και Τρίπολη έκαναν Κηφισιά και Παναιτωλικός, ενώ ο ΟΦΗ κέρδισε τον Βόλο και τον έμπλεξε για τα καλά

Στη Σούπερ Λίγκα 2 θα αγωνίζεται οριστικά του χρόνου ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 το βράδυ του Σαββάτου (20/4). Τόσο ο Παναιτωλικός όσο και η Κηφισιά νίκησαν και έτσι μπήκαν οι τίτλοι τέλους για τους Ηπειρώτες.

Μετά τη μεγάλη νίκη του στην Καισαριανή ο Παναιτωλικός πέρασε και από την Τρίπολη. Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά και είχαν φάσεις από νωρίς. Μόλις στο 8' ο Ντίας ανάγκασε τον Τσιφτσή σε επέμβαση, ενώ στο 22' από σέντρα του Χουάνπι ο Λομόνακο με κεφαλιά δεν νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα. Ωστόσο, το έκανε στο 31' Ντίας με ωραίο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν και πάλι καλύτερος. Εκείνος έψαξε το δεύτερο γκολ απέναντι σε μία μάδα που έδειχνε ότι έχει ήδη αρχίσει τις διακοπές της. Έτσι στο 68' ο Πέδρο έκανε το 0-2 μετά από πάσα του Ντίας. Πέντε λεπτά μετά Αστέρας Τρίπολης είχε μία καλή στιγμή με τον Ρεγκίς. Αφού δεν μείωσε εκεί, αποδέχτηκε την ήττα του και έως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης (88′ Ρ. Γκαρθία), Πίτσου, Καστάνιο, Χουχούμης (63′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80′ Αλάγκμπε), Παλάσιος (63′ Ζουγλής), Μπαρτόλο (46′ Μάντζης), Ρεγκίς, Μιριτέλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79′ Μ. Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Λιάβας (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρες (82′ Τσιγγάρας), Χουάνπι, Λομονάκο (63′ Ζ. Πέδρο), Ντίαζ (82′ Φ. Ντουάρτε).

Στο Περιστέρι το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο. Μοναδική εξαίρεση στο 16' το γκολ του Καμαρά. Ο Τσάπαν έκανε το σοβαρό λάθος, ο μεσοεπιθετικός του Ατρομήτου πήρε την μπάλα και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Δεν υπήρχε στο γήπεδο η Κηφισιά έως την ανάπαυλα, αλλά στη συνέχεια μεταμορφώθηκε. Ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι κατάφερε να φτάσει και στην ανατροπή. Σε ένα τετράλεπτο την έκανε.

Από φάουλ του Πρίτσα στο 64' ο Σναϊντερλάν με κεφαλιά ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ματέους Σάντος με εντυπωσιακό άλμα νίκησε τον Ασεβέδο και διαμόρφωσε το 1-2. Θα μπορούσε να βάλει και τρίτο γκολ η Κηφισιά στις ευκαιρίες του Μπιφουμά προς το τέλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Τριμμάτης (67’ Τσακμάκης), Ασεβέδο (73’ Κιβρακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ, Κούντε, Βαλένσια, Καμαρά, Βρακάς (62’ Βρακάς), Αντζιέλσκι (62’ Βέργος).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Τσανάτζια (58’ Μπιφουμά), Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς, Σολόα, Σναϊντερλάν, Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Πρίτσας (82’ Τετέι), Μπαρμπόσα (75’ Γκόμπελιτς), Οζέγκοβιτς (82’ Γιόβαντσιτς).

Τέλος, στο ματς που είχε προηγηθεί στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ έχοντας τον Τοράλ σε μεγάλα κέφια επικράτησε με 2-1 του Βόλου. Ο Ισπανός άνοιξε το σκορ στο 28' κι ενώ οι Κρητικοί είχαν προειδοποιήσει και νωρίτερα.

Δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση ο Βόλος. Ήταν αρκετά κακός στο πρώτο ημίχρονο. Όχι ότι άλλαξαν πολλά μετά. Ειδικά από τη στιγμή που το 2-0 έγινε μόλις στο 49' από τον Τοράλ. Εκεί φάνηκαν να τελειώνουν όλα.

Το αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου στο τέλος έδωσε ένα ενδιαφέρον στις καθυστερήσεις, αλλά οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα πλέι άουτ και ταυτόχρονα έμπλεξαν για τα καλά.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72′ Λαμπρόπουλος), Λουκάο, Βούρος, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Μεγιάδο (79′ Γκλάζερ), Ριέρα, Μπάκου (72′ Μοσκέρα), Ισέκα (80′ Φελίπε),Τοράλ (64′ Γκαγιέγος).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Λούνα (85′ Κίτσος), Τσοκάνης, Καλογερόπουλος, Άλχο, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς (62′ Μπερτόγλιο), Κόμπα, Ασεχνούν (70′ Ποπέσκου), Μύγας (62′ Τρουιγιέ), Γκαρσία (70′ Mωραϊτης).