30/04/2024
Champions League | Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 - 01:13

Αλύγιστη η Ρεάλ Μαδρίτης, στα ημιτελικά μαζί με την Μπάγερν

Οι Ισπανοί πέρασαν στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ μέσω της διαδικασίας των πέναλτι μετά το 1-1 με τη Μάντσεστερ Σίτι σε κανονική διάρκεια και παράταση * Με 1-0 νίκησαν την Άρσεναλ οι Βαυαροί

Είναι βαριές οι φανέλες και κάπως έτσι Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου έστειλαν τους Άγγλους σπίτια τους περνώντας στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ το βράδυ της Τετάρτης (17/4)!

Στο Μάντσεστερ η Σίτι έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι στους Μαδριλένους, ήταν ανώτερη, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Μόλις στο 12' έκανε ο Ροντρίγκο το 0-1 και αυτό τη βοήθησε να κλειστεί στη συνέχεια πίσω.

Είχε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Ντε Μπρόινε η Σίτι στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο οι Ισπανοί οπισθοχώρησαν υπερβολικά. Οι «πολίτες» είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους. Τελικά στο 76' από ένα λάθος διώξιμο του Ρούντιγκερ έκανε ο Ντε Μπρόινε το 1-1.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και οι «μερένγκες» έκαναν κατάθεση ψυχής. Έβγαλαν εντυπωσιακές άμυνες και έστειλαν το ματς στα πέναλτι. Εκεί ο Μόντριτς έχασε το πρώτο από πλευράς τους, αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν εύστοχα. Ο Λούνιν έπιασε τα πέναλτι των Μπερνάρντο Σίλβα και Κόβασιτς και με Ρούντιγκερ εκτελώντας το τελευταίο έκανε το 3-4 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα στο Μόναχο η Μπάγερν ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτερη από την Άρσεναλ. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή νωρίς με τον Κέιν και μία οι φιλοξενούμενοι με τον Μαρτινέλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο εντυπωσιακά. Στα πρώτα του λεπτά οι Γορέτσκα και Γκερέιρο είχαν διπλό δοκάρι. Οι Βαυαροί πάτησαν σταδιακά γκάζι και στο 63' άνοιξαν το σκορ. Ο Γκερέιρο έβγαλε τη σέντρα και ο Κίμιχ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έψαξε το γκολ στη συνέχεια η Άρσεναλ, δεν κατάφερε να το βρει και κάπως έτσι αποχαιρέτησε την διοργάνωση. Να σημειωθεί πως στα ημιτελικά Ρεάλ και Μπάγερν παίζουν μεταξύ τους.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (16/4)

Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (12' Ραφίνια - 40' Ντεμπελέ, 54' Βιτίνια, 61' πέν. και 89' Εμπαπέ)

Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (34' Μπραντ, 39' Μάατσεν, 71' Φούλκρουγκ, 74' Ζάμπιτσερ - 49' αυτ. Χούμελς, 64' Κορέα)

Τετάρτη (17/4)

Μπάγερν Μονάχου - Άρσεναλ 1-0 (63' Κίμιχ)

Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 [3-4 πέν.] (76' Ντε Μπρόινε - 12' Ροντρίγκο)