30/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 - 23:30

Νίκησε την Άλμπα και τερμάτισε δεύτερος ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» δεν ήταν καλοί για τρεις περιόδους, αλλά στο τέλος σοβαρεύτηκαν και λύγισαν τους Γερμανούς με 84-75

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά δεν την πάτησε ο Παναθηναϊκός! Το βράδυ της Πέμπτης (11/4) επικράτησε με 84-75 της Άλμπα Βερολίνου στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και τερμάτισε δεύτερος.

Γνώριζε πως όλα εξαρτώνται από εκείνον. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να είναι σοβαρός. Για τρεις περιόδους δεν έπαιζε άμυνα, αλλά όταν πάτησε γκάζι, όλα τελείωσαν.

Με νίκη γνώριζε πως κλειδώνει τη δεύτερη θέση. Ο αντίπαλός του θα προκύψει από τα πλέι ιν και το σίγουρο είναι πως οι «πράσινοι» θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Η Άλμπα αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς στο +7. Με την είσοδο των Σλούκα και Λεσόρ κάπως συμμαζεύτηκε η κατάσταση, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-23 για τους Γερμανούς.

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ. Έκανε ένα επιμέρους 13-4 και έτσι πέρασε μπροστά με 30-27. Ωστόσο, το μεγάλο πρόβλημα ήταν η άμυνα. Η Άλμπα έβρισε πολύ εύκολα πόνους και κάπως έτσι ξαναπήρε προβάδισμα. Το ημίχρονο τελείωσε με 38-37.

Στη συνέχεια πήρε μπρος ο Ναν. Έβαλε 12 πόντους και κάπως έτσι η ομάδα του πήγε μέχρι το +7, αλλά οι Γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω. Έκαναν ένα 9-0 σερί και έφτασαν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 60-63.

Με α περιθώρια να στενεύουν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε. Έκανε ένα 13-0 σερί και πήγε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το νερό μπήκε στο αυλάκι και έως το φινάλε δεν υπήρξε άλλο καρδιοχτύπι.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ (0/3 σουτ, 1 κλέψιμο), Ναν 28 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Λεσόρ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Αντετοκούνμπο 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3/7 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπαόυντ, Μήτογλου 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (2/6 τρίποντα), Βέτζελ 4, Ντίλοου 8 (2), Σνάιντερ 2, Τόμας 8 (2), Χέρμανσον 9 (3 ριμπάουντ), Νίκιτς, Σάμαρ 12 (2), Ολίντι 4, Κουμάντζι 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ράπικιου 3 (1), Μπιν.