18/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 30 Απριλίου 2023 - 21:06

Νίκη στο 94' για τη Λίβερπουλ

Κέρδιζε 3-0 την Τότεναμ, ισοφαρίστηκε, αλλά ο Ζότα έδωσε τη λύση

Απίθανο ματς έγινε το απόγευμα της Κυριακής (30/4) στο «Άνφιλντ», με τη Λίβερπουλ να κερδίζει με 4-3 την Τότεναμ και να ανεβαίνει στην 5η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι reds μπήκαν φορτσάτοι στον αγώνα της 34ης αγωνιστικής, ο Τζόουνς άνοιξε το σκορ στο 3', δύο λεπτά αργότερα ο Λουίς Ντίας σημείωσε το 2-0 και στο 15' ο Σαλάχ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι φάνηκε ότι θα »καθάριζε» από πολύ νωρίς το παιχνίδι.

Ωστόσο, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ χαλάρωσαν και ο Κέιν μείωσε στο 40', με τα «σπιρούνια» να είναι καλύτερα στο β' ημίχρονο και με τα γκολ των Σον στο 77' και Ρισάρλισον στο 90'+3 έφτασαν στο 3-3.

Όμως, στο 90'+4 ο Ντιόγκο Ζότα ήταν εκείνος που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και η Λίβερπουλ με 56 βαθμούς είναι στο -7 από την 4η της κατάταξης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Τότεναμ ακολουθεί στην 6η θέση με 54 πόντους, όσους έχει και η Άστον Βίλα.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Σάββατο (29/4)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 4-3 (15' Αγιού, 20' Ζαχά, 30' Σλουπ, 66' πέν. Έζε - 9' Σούτσεκ, 35' Αντόνιο, 72' Αγκέρ)

Μπρέντφορντ - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (82' Τόνεϊ, 90'+4 Ντασίλβα - 45'+1 Ντανίλο)

Μπράιτον - Γουλβς 6-0 (6', 66' Ούνταβ, 13', 26' Γκρος, 39', 48' Γουέλμπεκ)

Κυριακή (30/4)

Μπόρνμουθ - Λιντς 4-1 (20', 24' Λέρμα, 63' Σολάνκε, 90'+1 Σεμένιο - 32' Μπάμφορντ)

Φούλαμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (15' Κάρλος Βινίσιους - 3' πέν. Χάαλαντ, 36' Άλβαρες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 1-0 (39' Μπρούνο Φερνάντες)

Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 3-1 (54', 81' Γουίλσον, 79' αυτ. Γουόλκοτ - 41' Άρμστρονγκ)

Λίβερπουλ - Τότεναμ 4-3 (3' Τζόουνς, 5' Ντίας, 15' πέν. Σαλάχ, 90'+4 Ζότα - 40' Κέιν, 77' Σον, 90'+3 Ρισάρλισον)