28/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 - 17:42

Έφτασε μια ντουζίνα σερί νίκες ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό...

Με 76-74 κέρδισαν οι «ερυθρόλευκοι» στο κλειστό του ΟΑΚΑ και εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Βasket League

Και το νικηφόρο σερί καλά κρατεί... Ο Ολυμπιακός έφυγε την Κυριακή (19/3) με το διπλό από το κλειστό του ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 76-74 και φτάνοντας τις 12 συνεχόμενες νίκες ενάντια στον «αιώνιο» αντίπαλο για όλες τις διοργανώσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ρεκόρ 18-0 στη φετινή Βasket League (έχει αγώνα λιγότερο, όπως και ο ΠΑΟ) εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 14-4, σε ένα πραγματικό ντέρμπι αυτή τη φορά, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν στο +8 το ημίχρονο (38-46), με τη διαφορά να φτάνει και στο +11 (38-49) στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά το «τριφύλλι» έβγαλε σκληράδα στην άμυνα και στο 30' μείωσε στον πόντο (58-59).

Έτσι, έγινε σπουδαία μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο και η νίκη για τους φιλοξενούμενους ήρθε στις λεπτομέρειες, καθώς η τελευταία επίθεση των παικτών του Χρήστου Σερέλη δεν ήταν καλή, ο Γουίλιαμς δεν μπόρεσε καν να σουτάρει και από τα χέρια του Παπαγιάννη βγήκε άουτ η μπάλα (υπήρξαν διαμαρτυρίες για φάουλ του Φαλ στον Παπαγιάννη).

Έτσι, ο Ολυμπιακός χαμογέλασε και πάλι και έχει καταγράψει πια μια ντουζίνα συνεχόμενες επιτυχίες ενάντια στους «πράσινους», έχοντας στα χέρια του και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας εν όψει των πλέι οφ.

Λαρεντζάκης με 13 πόντους, ΜακΚίσικ με 12 και Κάνααν με 12 οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Μπέικον (συγκινητικός, αφού έπαιξε με διάστρεμμα από την πρώτη περίοδο) και στους 14 ο Λι για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 5 (1), Λι 14 (2), Γουίλιαμς 2, Μπέικον 17 (3), Γκουντάιτις 10, Π. Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 3 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις 13 (1), Μαντζούκας 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Κάνααν 12 (3), Φαλ 6, Βεζένκοφ 9, Παπανικολάου 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Σλούκας 3, Μπολομπόι 6, Πίτερς 6 (2), ΜακΚίσικ 12 (2).