Κέρδισαν Απόλλωνα Σμύρνης (12-19) και Πανιώνιο (16-6) για την Α1 πόλο ανδρών
Την αήττητη πορεία του στη φετινή σεζόν της Α1 πόλο ανδρών διατήρησε το Σάββατο (18/3) o Oλυμπιακός (ΦΩΤΟ), επικρατώντας άνετα με 19-12 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Σεράφειο κολυμβητήριο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της 2ης φάσης.
Οι πρωταθλητές με 61 βαθμούς στον όμιλο 1-8 κράτησαν το +2 από τη Βουλιαγμένη, που έκανε επίδειξη δύναμης ενάντια στον Πανιώνιο και νίκησε με 16-6 στο κολυμβητήριο του Λαιμού.
Για τον όμιλο 9-16 η Γλυφάδα επιβλήθηκε του Υδραϊκού με 14-10 και με 32 βαθμούς οδηγεί την κούρσα.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-19
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-5, 2-5, 5-5
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος 1, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 2, Τουρκομένης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Μυρίλος 1, Τσιαβαλιάρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Γούβης 4, Φουντούλης 1, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 16-6
Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 3-2, 4-1
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 2, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 3, Νικολαΐδης, Σαπουνάκης, Γούντχεντ Ντ., Αλαφραγκής, Καπότσης 3, Κουρούβανης Ν. 2, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας 3, Κωνσταντόπουλος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Γεωργακόπουλος, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης 1, Παπάκος 1, Γούνας 2, Σπούνερ 1, Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.
ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 16-8
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 4-3, 7-2, 3-3
ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σάλεχ 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Προσινικλής Ν. 2, Καλαργυρός, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 5, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Προσινικλής Π. 3, Κούπμαν, Κουγιούνης, Αλειφτήρας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων 2, Σιαμάς Γ., Τόττης, Άντζιτς 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης 3, Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Ζερβουδάκης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΕΘΝΙΚΟΣ 11-7
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 3-2, 4-3
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Αλευρίδης, Τοράκης, Πρέκας, Γερακούδης, Κουκουμάκης 2, Μπιτσάκος Χρ. 2, Καρούντζος 4, Φώσκολος 2, Χρυσοσπάθης, Μαστρογιαννάκος, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδ. 1.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδίος): Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος 2, Ιωάννου, Τεσάνοβιτς, Μπέτο 2, Θεοδόσης-Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας 1, Πρωτοψάλτης, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος 2, Λαδάς, Δροσόπουλος, Βαλλιανάτος, Ζηγράφος.
ΓΛΥΦΑΔΑ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 14-10
Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 1-4, 5-3
ΓΛΥΦΑΔΑ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Ηλιόπουλος Αλ. 1, Σαρτζετάκης, Γκαρντιγιάν, Γούντχεντ Κ. 3, Χαλυβόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 1, Πούρος 2, Αγκόρτσας 1, Τσαταλιός 2, Ηλιόπουλος Νεκ.. Λεδάκης, Φωτόπουλος.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Γιώργος Πουλιόπουλος): Μάμαλης, Μπεκές, Τακάτα, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 2, Σουζούκι 6, Μπλάνης, Ρομπόπουλος, Παπαβασιλείου, Λιαπάκης 2, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης, Δαλαμπέκης, Μουρατίδης Ε.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 17-11
Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-3, 6-1, 4-4
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Γαλανίδης, Κόκκινος, Θαλασσινός 2, Κόχειλας, Κουρλιάφτης, Τοτ 3, Παπαδόπουλος Γ. 2, Ραντούλοβιτς 5, Μαυράκης, Πικρίδας, Κούκουνας 2, Καλής 2, Παρτσόγλου, Καλκαβούρας, Αποστολάκος 1.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Γιώργος Ιντζές): Καζάκος, Δανούρδης 2, Παπαδημητρίου 1, Χριστοφορίδης 5, Τσιρώνης 1, Μπερτόλης 1, Καρύδης, Πανταζόπουλος 1, Στυλιανάκης, Κουρμελές Γ., Νεγκίζ, Καζάνης, Κακλής, Μανδαλιός, Κουρμελές Β.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΧΙΟΣ 8-11
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-4, 1-3, 4-3
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τάσος Σχίζας): Κατσινούλας, Γκανάτσιος, Κρανιάς, Μπομπός, Μοσχοβέλης, Λεμπέσης 3, Δήμου Π. 2, Καραβιώτης, Αράι 1, Τσιστράκης, Ξυλάς 1, Αράκι 1, Ασβέστης, Σφηκάκης, Αλευρόπουλος.
ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Γουλφ, Μιμίδης 1, Παππάς 1, Χαλατζιάν 2, Καρακάσης 4, Κανδιόγλου 2, Τζώρτζης, Παζαΐτης, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος, Καρακούρος Ι., Αμπάζης.
ΧΑΝΙΑ - ΑΕΚ 5-7
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-2, 2-3, 2-1
ΧΑΝΙΑ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης, Αποστολάκης, Χαριτάκης 1, Ντα Σίλβα, Σολεϊμάνιπακ 1, Σπάχιτς 1, Μαζοκοπάκης 1, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης, Χατζηκυριακάκης.
ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φωτεινάκης, Σταμέλος 1, Κοκκινάκης, Βούκσεβιτς, Γαλάνης, Γκάτσος, Μαρινάγης 1, Παπάκος 1, Στελλάτος 2, Αράγια 1, Μαυρωτάς Αρ. 1, Μπακαλούμης, Ζαχόπουλος.
Tα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της 2ης φάσης
Όμιλος 1-8
Σάββατο (18/3)
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 16-8
Βουλιαγμένη - Πανιώνιος 16-6
Περιστέρι - Εθνικός 11-7
Απόλλων Σμύρνης - Ολυμπιακός 12-19
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ολυμπιακός 61
2. Βουλιαγμένη 59
3. Απόλλων Σμύρνης 44
4. Πανιώνιος 42
5. ΠΑΟΚ 39
6. Περιστέρι 36
7. Παναθηναϊκός 25
8. Εθνικός 18
Όμιλος 9-16
Σάββατο (18/3)
Χανιά - ΑΕΚ 5-7
Ηλυσιακός - Χίος 8-11
Γλυφάδα - Υδραϊκός 14-10
Παλαιό Φάληρο - Νηρέας Χαλανδρίου 17-11
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
9. Γλυφάδα 32
10. AEK 30
11. Υδραϊκός 28
12. Χίος 25
13. Xανιά 25
14. Παλαιό Φάληρο 21
15. Ηλυσιακός 10
16. Νηρέας Χαλανδρίου 2