29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 - 23:07

Φουλ για σωτηρία με εκπληκτικό Βέργο η Λαμία

Με ισάριθμα τέρματα του έμπειρου φορ οι Φθιώτες νίκησαν στο «Αθανάσιος Διάκος» με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, που αρχίζει και αγχώνεται

Από εκεί που ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος εκεί συνέχισε και στα πλέι άουτ η Λαμία κάνοντας ιδανική εκκίνηση σε αυτά.

Οι Φθιώτες επικράτησαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα το βράδυ του Σαββάτου (18/3) στο «Αθανάσιος Διάκος» έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Νίκο Βέργο που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, στη νίκη που τη φέρνει σε θέση ισχύος έναντι των ουραγών πλέον Λεβαδειακού, Ιωνικού που έχουν 18 πόντους, έναντι 20 της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου.

Μάλιστα, η Λαμία διατήρησε και την παράδοση των πλέι άουτ καθώς κάθε χρονιά από τη σεζόν 2019-2020 που ξεκίνησαν οι αγώνες διαβάθμισης, πάντα ξεκινά με νίκη και στο φινάλε πετυχαίνει τον στόχο της σωτηρίας και αν τηρηθεί η παράδοση τότε στη Λαμία θα γιορτάσουν και φέτος το καλοκαίρι την παραμονή της ομάδας τους στη Σούπερ Λίγκα 1.

Ανώτεροι οι Στερεοελλαδίτες σε όλη την αναμέτρηση την οποία ολοκλήρωσαν με 9 παίκτες αν και η αποβολή του Μανούσου ήρθε στην τελευταία φάση, όμως για σχεδόν ένα ημίχρονο είχαν παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο με την αποβολή του Ντε Βινσέντι, όμως είχαν «χτίσει» από το ημίχρονο το προβάδισμα νίκης τους.

Στον αντίποδα ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε το σερί των κακών αποτελεσμάτων και ακόμα η ομάδα του Θανάση Στάικου δεν έχει ξεμπερδέψει με την παραμονή, τουναντίον αν συνεχίσει έτσι στα επόμενα ματς των πλέι άουτ, θα βρεθεί χωρίς να το καταλάβει με τη θηλιά στο λαιμό. Προς το παρών οι Ηπειρώτες έχουν 23 βαθμούς και διατηρούν απόσταση πέντε πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σημαντικό 2-0 του πρώτου ημιχρόνου εν πολλοίς είχε κρίνει και την αναμέτρηση και για αυτό φρόντισε ο Βέργος καθώς βρήκε δύο φορές δίχτυα και ενώ ο έμπειρος φορ είχε χάσει και στο ξεκίνημα του αγώνα ευκαιρία να σκοράρει. Οι Γιαννιώτες ισορρόπησαν μετά το 25λεπτο, όμως δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Γκαραβέλη, η Λαμία έβγαινε επικίνδυνα στην κόντρα και σε μία από αυτές κέρδισε φάουλ από όπου και προήλθε το δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Ντε Βινσέντι δεν άλλαξε την κατάσταση, η Λαμία διαχειρίστηκε άψογα το 2-0, ο ΠΑΣ δεν απείλησε ιδιαίτερα και έτσι δεν άλλαξε και κάτι ως το φινάλε.

Οι Φθιώτες μπήκαν δυνατά και στο 9’ θα μπορούσαν να προηγηθούν ωστόσο ο Βέργος παρότι σε θέση βολής απέναντι στον Γκαραβέλη, είδε τον Εραμούσπε να κόβει την μπάλα με τάκλιν. Όμως τρία λεπτά μετά η Λαμία πανηγύρισε, όταν ο Μαρτίνεθ έπιασε δυνατό σουτ από τον άξονα, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Μπακαδήμα μπερδεύοντας τον Τσιντώτα που προσπάθησε να την απομακρύνει πριν περάσει τη γραμμή, ωστόσο ο Βέργος καιροφυλακτούσε και μετά την απόκρουση με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να φανεί απειλητικός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, κέρδισε κάποια φάουλ που δεν τα εκμεταλλεύτηκε, ενώ από ένα τέτοιο (σ.σ. φάουλ) η Λαμία που έβγαινε επικίνδυνα μπροστά, πέτυχε το δεύτερο τέρμα τις στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, ο Ντε Βινσέντι έκανε ιδανική εκτέλεση και ο Βέργος με κεφαλιά νίκησε τους πάντες στον αέρα για το 2-0.

Ο Στάικος με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου θέλοντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα πέρασε τον Μπιλμπάο αντί του Λιάσου, έκανε σχετικά νωρίς και τη δεύτερη με τον Ροσέρο αντί του Ριένστρα, ωστόσο και παρά την αποβολή του Ντε Βινσέντι στο 53’ δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΣ να έχει μεν τον έλεγχο αλλά να μην απειλεί καθώς αδυνατούσαν οι παίκτες του να παράξουν φάσεις και αναλώνονταν σε μακρινά άστοχα σουτ.

Στο 66’ και ενώ είχε κάνει τρίτη αλλαγή ο ΠΑΣ με τον Λέο αντί του Τζίμα, υπήρξε διακοπή λόγω προβλήματος στο VAR το οποίο αποκαταστάθηκε λίγο αργότερα, με τον Βόκολο μετά τη διακοπή να προχωρά και στις πρώτες του κινήσεις με την είσοδο των Μπεχαράνο, Σλίβκα αντί των Νούνιες, Μαρτίνεθ στο 67ο λεπτό, αλλά και με την τρίτη του κίνηση στο 70’ και τον Σαραμαντά αντί του Αμπάντα.

Ένα λεπτό νωρίτερα ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς με την κεφαλιά του Ροσέρο που πέρασε πάνω από την εστία του Γκαραβέλη και στο 75’ ο Μορέιρα βρέθηκε μόνος του με τον πορτιέρο της Λαμίας ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, ενώ η Λαμία ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες καθώς αποβλήθηκε στην τελευταία φάση ο Μανούσος που είχε περάσει στο 82’ αντί του Βέργου και έχοντας δεχτεί την πρώτη κίτρινη στο 89ο λεπτό.

Φυσικά ο Βέργος ήταν ο κορυφαίος του ματς και της Λαμίας, από κοντά και οι Τσιλούλης, Μαρτίνεθ. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Μορέιρα το πάλεψε όπως και ο Ροσέρο όσο αγωνίστηκε, φανερή η έλλειψη του Καραχάλιου στη μεσαία γραμμή για τους Γιαννιώτες.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Στάικος (Λάρισας), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

Κίτρινες: 40’ Ντε Βινσέντι, 89’ Μανούσος - 19’ Πήλιος, 63’ Μορέιρα, 90+3’ Τσιντώτας

Κόκκινες: 53’ Ντε Βινσέντι (2η κίτρινη), 90+6’ Μανούσος (2η κίτρινη).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αμπάντα (70’ Σαραμαντάς), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες (67’ Μπεχαράνο), Μαρτίνεθ (67’ Σλίβκα), Τσιλούλης (82’ Καραμάνος), Ντε Βινσέντι, Βέργος (82’ Μανούσος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (82’ Λώλης), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Τζίνο, Λιάσος (46’ Μπιλμπάο), Ριένστρα (58’ Ροσέρο), Τζίμας (66’ Λέο), Μορέιρα (82’ Παμλίδης), Μπάλαν.