19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 - 19:27

Άντεξε στην πίεση ο Λεβαδειακός κι έφυγε με το Χ από το Ηράκλειο

Πολύτιμη ισοπαλία (1-1) απέναντι στον ΟΦΗ για τους Βοιωτούς, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή

Έμεινε όρθιος… Αλώβητος από το «Θ. Βαρδινογιάννης» «απέδρασε» το Σάββατο (18/3) ο Λεβαδειακός ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον ΟΦΗ, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Λίγες ημέρες μετά το υπέρ τους 2-0 στο «Λάμπρος Κατσώνης», οι Βοιωτοί απέσπασαν ένα σημαντικό Χ στο «Γεντί Κουλέ» και παραμένουν «ζωντανοί» στη «μάχη» της παραμονής.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτασε τους 18 βαθμούς και «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας, περιμένοντας πλέον τα αποτελέσματα Ιωνικού και Λαμίας. Οι Κρητικοί στον αντίποδα, που δεν κινδυνεύουν, πήγαν στους 28 και διατηρήθηκαν στη δέκατη θέση.

Σε ένα ματς που χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, ο Λεβαδειακός προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με κεφαλιά του Νίκα ωστόσο οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 73' με γκολ - φάουλ του Μπάκιτς.

Το παιχνίδι στο α' ημίχρονο κύλησε σε σχετικά καλό τέμπο. Ο ΟΦΗ, που είχε την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 69%, απείλησε πρώτος στο 15’ με την κεφαλιά του Πασαλίδη που κατέληξε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Σαχπεκίδης σούταρε με δύναμη από κοντά αλλά ο Μανδάς απέκρουσε. Στο 31’ καταγράφηκε η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος η οποία και ανήκε στους Κρητικούς. Έπειτα από σέντρα του Λάρσον, ο Ντίκο έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκοφ του είπε «όχι».

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στη συνέχεια, ψάχνοντας την ισοφάριση, και στο 51' λίγο έλειψε να σκοράρουν, με το σουτ του Μπαλογιάννη να περνάει δίπλα από τα καρέ των Βοιωτών. Τελικά η πίεσή τους απέφερε καρπούς στο 73' όταν ο Μπάκιτς με υπέροχη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Γκροφ κι έφερε το ματς στα… ίσια. Έχοντας το μομέντουμ, ο ΟΦΗ έκλεισε στο μισό γήπεδο τον Λεβαδειακό, που με σωστή ανασταλτική λειτουργία όχι μόνο άντεξε αλλά θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη στο 90+2' αφού ο Μανδάς έκανε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Βινίσιους.

Ο Μπάκιτς ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ. Ο Μαυροβούνιος μέσος ήταν μια διαρκής απειλή για την εστία του Γκροφ, πετυχαίνοντας και το τέρμα της ισοφάρισης, ενώ έδωσε και πολλές βοήθειες στην άμυνα. Από εκεί και πέρα, κινητικός ήταν και ο Ντίκο ενώ και ο Μανδάς ήταν καθοριστικός κάνοντας σημαντικές αποκρούσεις.

Από πλευράς «πρασίνων», εξαιρετική δουλειά έκαναν Μεχία και Νίκας ενώ καλές εντυπώσεις, όσο αγωνίστηκε, άφησε και ο Γιαννιώτας.

Διαιτητής ήταν ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου), με βοηθούς τους Ψαρρή (Ζακύνθου) και Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας) και AVAR ο Νικολαΐδης (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Κατοίκος (Αθηνών).

Κίτρινες: 54' Πασαλίδης, 70' Νέιρα, 76' Μεγιάδο - 72' Βινίσιους, 90+5' Γκροφ

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64' Περέα), Διαμαντής, Λάρσον, Θοράρινσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (64' Νέιρα), Μπάκιτς (80' Γκρόνινγκ), Μπαλογιάννης (72' Μπιφουμά), Ντίκο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Λιάγκας, Βινίσιους, Παζ (53' λ.τρ. Ντεντάκης), Τσάπρας, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (84' Μπελμόντ), Νίκας (84' Σκβάρκα), Γιαννιώτας (63' Γερεμέγεφ), Σαχπεκίδης (84' Τόρο).