19/04/2024
Ιταλία | Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 - 23:59

Δυνατά στη μάχη για το «σεντόνι» με ανατροπή η Αταλάντα

Εντός έδρας νίκη με 2-1 ενάντια στην Έμπολι * Παραμένει σε τροχιά Ευρώπης η Σασουόλο, 1-0 την Σπέτσια

Να επιστρέψει στις νίκες ήταν ο στόχος της Αταλάντα (ΦΩΤΟ) και αυτό επετεύχθη έστω και αν η ομάδα του Τζιανπέρο Γκασπερίνι χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο εντός έδρας ματς με την Έμπολι το βράδυ της Παρασκευής (17/3).

Οι «μπεργκαμάσκι» βρέθηκαν φάτσα με ακόμα μία απώλεια και χρειάστηκε ένα γκολ προς το φινάλε για να λυγίσουν την Έμπολι στο ματς της 27ης αγωνιστικής της Σέριε Α και έτσι με 45 βαθμούς μπήκαν δυνατά στη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ όντας στην 6η θέση, στο -3 από την 4η Μίλαν, ενώ η Έμπολι παρέμεινε στους 28 πόντους και τη 14η θέση.

Η τελευταία, παρά την υπεροχή της Αταλάντα, προηγήθηκε στο 44ο λεπτό όταν ο Εμπουέχι κέρδισε τις κόντρες και έκανε το 0-1, όμως στο δεύτερο 45λεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ντε Ρον στο 58’ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 και ακολούθησε σωρεία ευκαιριών των «μπεργκαμάσκι» μέχρι το 86ο λεπτό όταν ο Χόιλουντ με πλασέ λύτρωσε την ομάδα του για το 2-1.

Νωρίτερα, η αυλαία άνοιξε με το παιχνίδι της Σασουόλο κόντρα στην Σπέτσια εκεί που η πρώτη νίκησε 1-0 χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι στο 71ο λεπτό, αποτέλεσμα που την ανέβασε στη 10η θέση της κατάταξης με 36 βαθμούς, ισόβαθμη της Μπολόνια και στο -7 από τη Γιουβέντους που είναι σε θέση Ευρώπης. Από την άλλη η Σπέτσια παρέμεινε στους 24 πόντους και τη 17η θέση, στο +5 από τη γραμμή του υποβιβασμού.