16/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023 - 23:44

Τριάρα και κοντά στην κορυφή ο Πανιώνιος (pics)

Άνετο 1-3 των «κυανέρυθρων» με τον Α.Ο. Διαβολιτσίου * Οι Μεσσήνιοι τίμησαν τη μνήμη του Δημήτρη Μαυρίκη παρουσία των Νόνι Λίμα και Ηλία Μπέριου * Έγινε και τρισάγιο

Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος την Κυριακή (22/1) καθώς επικράτησε με 3-1 στη Μεσσηνία του Α.Ο. Διαβολιτσίου για τη 10η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «κυανέρυθροι» άφησαν πίσω τους την εντός έδρας ισοπαλία με τη Μύκονο και με την παρουσία 100 φιλάθλων τους πήραν άνετα τη νίκη στο γήπεδο του Ασπροχώματος και με 21 βαθμούς είναι στη 2η θέση, μαζί με τη Μύκονο και τον Αιολικό, στο -1 από την πρωτοπόρο Ρόδο. Από την άλλη οι Μεσσήνιοι παραμένουν σε δύσκολη θέση με μόλις 8 βαθμούς στη 12η θέση ισόβαθμοι με το Πάτραι.

Νωρίς πήρε προβάδισμα ο Πανιώνιος καθώς μόλις στο 6’ ο Γροντής με κάθετη βρήκε τον Γεωργούση και εκείνος με ιδανικό σουτ έκανε το 0-1, ενώ στο 45ο λεπτό ο Ιστορικός έκανε δύο τα τέρματά του όταν ο Γροντής εκτέλεσε φάουλ, ο Τσίπρας πήρε την κοντινή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπατσώρη για το 0-2.

Στο 55’ ο Πανιώνιος έκανε το 0-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γροντή, πέναλτι που κέρδισε ο Καλύβας όταν το σουτ του σταμάτησε στο χέρι του Πιτσιλή. Το μόνο που κατάφερε ο Α.Ο. Διαβολιτσίου ήταν να μειώσει στο 90+2’ στο τελικό 1-3 όταν ο Ηλιόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Παχατούρα και τον πλάσαρε ιδανικά. Δύο λεπτά νωρίτερα αποβλήθηκε ο Μίχος για τον Πανιώνιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση του Α.Ο. Διαβολιτσίου τίμησε τόσο τον Πανιώνιο όσο και τον σπουδαίο Δημήτρη Μαυρίκη για την προσφορά τους στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μαυρίκη.

Οι γηπεδούχοι απένειμαν στον Αντώνη Μαυρίκη (σ.σ. αδελφός του Δημήτρη) αναμνηστική φανέλα με το «9», μέσω του κολλητού του φίλου και συμπαίκτη του Νόνι Λίμα μαζί με τον επίσης συμπαίκτη του τότε στον Πανιώνιο, Ηλία Μπέριο (ΦΩΤΟ 2 και 3).

Το πρωί της Κυριακής έγινε και τρισάγιο στη μνήμη του Δημήτρη Μαυρίκη (ΦΩΤΟ 4 και 5) στο κοιμητήριο όπου βρίσκεται θαμμένος ο σπουδαίος άσος των «κυανέρυθρων».

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Κορίνθου), Βοηθοί: Γκουριώτης (Αργολίδας), Δημητρόπουλος (Αργολίδας).

Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Κώστας Παλαμάρας): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος (46' Ουέσλει), Μπούνας, Καντούτσης, Βέλλης (84' Ντελής), Πιτσιλής (84' Θώδης), Στραβάκος, Αλεξανδρής (84' Αρβανίτης), Ηλιόπουλος, Μουλιάτος (78' Σάλα), Δημητρίου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Κούστας): Παχατούρας, Καρδάμης, Λίμα (68' Μερτύρης), Μίχος, Καλύβας, Στούπης (72' Κουφουδάκης), Γροντής (60' Παπαδάκης), Μπρέγκου, Τσίπρας, Γκέτσι (60' Μούντριχας), Γεωργούσης (60' Τσιμπόκας).