26/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 - 22:56

Ήταν όπως έπρεπε η Αγγλία...

Με 3-0 η νίκη επί της Ουαλίας και στους «16» του Μουντιάλ θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη

To «εισιτήριο» για τους «16» του Μουντιάλ 2022 πήρε το βράδυ της Τρίτης (29/11) η Αγγλία, κερδίζοντας με 3-0 την Ουαλία στο Κατάρ και παίρνοντας την πρωτιά στον 2ο όμιλο.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ήταν εξαιρετική στο β' ημίχρονο, πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών κι ετοιμάζεται για την αναμέτρηση με τη Σενεγάλη, που είναι προγραμματισμένη για τις 21.00 της Κυριακής (4/12).

Ο Κέιν στο 10' έβγαλε τον Ράσφορντ στο τετ α τετ με τον Γουόρντ, αλλά ο Ουαλός τερματοφύλακας νίκησε τον επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ήταν όμως σε εξαιρετική βραδιά.

Στο 50', λοιπόν, με άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κέιν πάσαρε από δεξιά στον Φόντεν, που δεν δυσκολεύθηκε από κοντά να χριστεί σκόρερ για το 2-0.

Ο Ράσφορντ στο 68' βρήκε ξανά δίχτυα με σουτ από δεξιά της περιοχής και τα «τρία λιοντάρια» τερμάτισαν στους 7 βαθμούς, με την Ουαλία να μην μπορεί να αποφύγει την τελευταία θέση με 1 πόντο.

ΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Γουόρντ, Νέκο Γουίλιαμς (36' Ρόμπερτς), Ρόντον, Μέπαμ, Ντέιβις (59' Μορέλ), Ράμσεϊ, Αμπάντου, Άλεν (81' Κόλγουιλ), Μπέιλ (46' Τζόνσον), Μουρ, Τζέιμς (77' Χάρι Γουίλσον).

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57' Αλεξάντερ-Άρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65' Τρίπιερ), Χέντερσον, Ράις (58' Φίλιπς), Φόντεν, Μπέλιγχαμ, Ράσφορντ (75' Γκρίλις), Κέιν (58' Κάλουμ Γουίλσον).