17/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 23:45

Διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας στην κορυφή η Κ19 του ΠΑΟΚ

Νίκησε με 4-1 τον Παναιτωλικό * Τι έγινε στην εξ αναβολής 1η αγωνιστική

Με τα παιχνίδια της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο (26-27/11) το πρωτάθλημα Κ19 της Σούπερ Λίγκας 1 και ο ΠΑΟΚ κράτησε το +6 από τον Ολυμπιακό στην κορυφή.

Οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν με 4-1 τον Παναιτωλικό κι έφτασαν τους 30 βαθμούς, με τον Μάρτο ν' ανοίγει το σκορ στο 3', οι Αγρινιώτες ισοφάρισαν στο 29', αλλά το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γεωργιάδη και το γκολ του Αδάμ στο 45', ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αθανασίου στο 75' με άλλο ένα εύστοχο πέναλτι.

Οι Νέοι των «ερυθρόλευκων», από την πλευρά τους, νίκησαν στου Ρέντη τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 χάρη σε γκολ του Χαράλαμπου Κωστούλα στο 73ο λεπτό, μετρώντας 24 πόντους στη 2η θέση.

Ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός σάρωσε τον Ιωνικό με 5-0 με γκολ των Λιατίφη στο 9', Καλοσκάμη στο 28', Συμεωνίδη στο 35', Νταμπίζα στο 72' και Κλάψα στο 80', ενώ καταιγιστική ήταν και η ΑΕΚ με το εντυπωσιακό 0-6 κόντρα στη Λαμία (χατ τρικ από τον Κοντορουχά με γκολ στο 3', το 17' και το 69', ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν επίσης ο Αντωνόπουλος στο 61ο λεπτό, ο Δημητριάδης στο 68ο και ο Μαρούτσης στο 70ό).

Ο Άρης επιβλήθηκε του Λεβαδειακού με 3-0 (40' Σγούρος, 77' Τσέρα, 87' Παναγίδης), ο ΟΦΗ πήρε το διπλό με 2-1 ενάντια στον Ατρόμητο και με σκόρερ τους Θεοδοσουλάκη και Φαλάταχ, ενώ εκτός έδρας νίκη σημείωσε και ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας του Βόλου με 3-1 (σκόρερ ο Καπέρδας στο 32', ο Μπάτσι στο 40' και ο Κεδίκογλου στο 90'+2, ενώ είχαν προηγηθεί στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι).