19/04/2024
Χάντμπολ | Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 - 22:13

Έμεινε ζωντανή η ΑΕΚ

Η Ένωση κέρδισε με 26-23 τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ

Έβγαλε αντίδραση η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στη σειρά των τελικών της Α1 με τον Ολυμπιακό, για να κερδίσει δίκαια με 26-23 τη Δευτέρα (16/5) και να μειώσει σε 2-1.

Ως τυπικά γηπεδούχος στο κλειστό της Χαλκίδας οι πρωταθλητές ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, όταν και ξέφυγαν στο +6 (20-14) και απλά οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν την έκταση της ήττας τους στο τέλος.

Ο Κεδέρης με 6 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης, στα 5 γκολ σταμάτησε ο Παπαδόπουλος για λογαριασμό των Πειραιωτών, με τον τέταρτο τελικό να είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Δευτέρα (23/5) στη Χαλκίδα και με τυπικά γηπεδούχο τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-8, 13-11 (ημχ) 16-11, 20-14, 22-17, 25-20, 25-21, 26-23

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Αραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 2, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ.