23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 - 18:29

Έριξαν πεντάρα τα Χανιά

Με 5-1 σάρωσαν τη Ζάκυνθο οι «κυανόλευκοι»

Κεφάτα ήταν τα Χανιά την Κυριακή (23/1), για να πάρουν σαρωτική νίκη με 5-1 επί της Ζακύνθου στα Περιβόλια για τη 15η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Με αυτό το επιβλητικό τρίποντο η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έφτασε τους 18 βαθμούς στην 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι με μόλις 1 πόντο παραμένουν ουραγοί.

Οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη άνοιξαν το σκορ στο 18' με προβολή του Ντάση ύστερα από γύρισμα του Μιγκέλ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε ο Μπαΐροβιτς με πλασέ.

Στο 28' έχασαν σημαντική ευκαιρία οι Κρητικοί, όταν ο Τριανταφυλλάκος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Πατσιογιώργος απομάκρυνε την μπάλα, ο Βάρκας έκανε το γύρισμα και ο γκολκίπερ της Ζακύνθου απέκρουσε το εξ επαφής πλασέ του Μπαΐροβιτς.

Στο 39', ωστόσο, ο Καμαρά με πλασέ από πλάγια θέση χρίστηκε σκόρερ για το 2-1, ενώ το α' ημίχρονο έκλεισε με το γκολ του Βασιλόγιαννη με σουτ εντός περιοχής στο 45'+1 για το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος έριξαν ρυθμό οι «κυανόλευκοι», αλλά έφτασαν στο θριαμβευτικό 5-1, με τον Βασιλόγιαννη στο 81' να σημειώνει δεύτερο προσωπικό τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος δύο λεπτά νωρίτερα σε ανατροπή του από τον Μιγκέλ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κολλάς στο 90'+1 με δυνατό σουτ εντός περιοχής και ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαχαίρας του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Νικολάου του Συνδέσμου Αθηνών και τον Γούρνια του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (84' Καλαϊτζάκης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Μασούρας, Τριανταφυλλάκος (60' Κάρλος), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς (84' Κολλάς), Βάρκας (74' Ζιούλης), Βασιλόγιαννης (84' Κόλα).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Μιγκέλ, Σοάρες, Ντάσης, Μπαζάν (66' Κάμερον), Σούρμπης (82' Tέλεν), Τσιμέλι, Κάρλος Εντουάρντο (77' Κοναγκάγια), Λαμπόγλου.