29/03/2024
Europa League | Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2021 - 23:58

Βάσανο στην Φρανκφούρτη και φυσιολογική ήττα Ολυμπιακού

Χάθηκαν στη Γερμανία οι κακοί «ερυθρόλευκοι» και ηττήθηκαν με 3-1 από την Άιντραχτ * Στη 2η θέση του ομίλου πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας

Να το ξεχάσει… γρήγορα! Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στην Φρανκφούρτη και ηττήθηκε απόλυτα φυσιολογικά από την Άιντραχτ με 3-1 το βράδυ της Πέμπτης (21/10) στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Βαθμολογικά βέβαια η απώλεια μετριάστηκε στο γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στη 2η θέση του 4ου γκρουπ με 6 πόντους έναντι 7 πλέον των Γερμανών, αλλά παραμένουν ολοζώντανοι στην συνέχεια τους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση χάρη και στο Φενέρμπαχτσε - Αντβέρπ 2-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» χάθηκαν στη Γερμανία, έδειξαν σημάδια κόπωσης, αλλά και αγγαρείας κάποιες στιγμές και πήραν αυτό που… άξιζαν, δηλαδή τίποτα. Αντίθετα, η Άιντραχτ έκανε πολύ καλό παιχνίδι και δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Πειραιωτών σε επίσημο ματς τους από το ξεκίνημα της τρέχουσας αγωνιστικής σεζόν και μπορεί να αποτελέσει ένα καλό μάθημα. Επιπλέον ουδείς δεν μπορεί να μην ισχυριστεί ότι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς (αλλά και ο ίδιος από ένα σημείο και μετά) δεν είχαν το μυαλό τους στο κυριακάτικο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Μικρή αναλαμπή η γρήγορη - προσωρινή ισοφάριση…

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα λεπτά, στη συνέχεια η Άιντραχτ πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 26’ με εύστοχο πέναλτι του Μπορέ, μετά από ανατροπή του από τον Σισέ ένα λεπτό νωρίτερα (ήταν άτυχος εν προκειμένω ο Σενεγαλέζος στόπερ καθώς γλίστρησε και έπεσε πάνω στον αντίπαλο του).

Το 1-0, όμως, έγινε σχεδόν άμεσα 1-1… Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι με τη σειρά τους σε χέρι του Γιάκιτς και ο Ελ Αραμπί από τα 11 μέτρα ματς στα ίσα στο 30’.

Αυτή η γρήγορη ισοφάριση, ωστόσο, αποδείχθηκε εκτός από προσωρινή μια μικρή αναλαμπή…

Η Άντραχτ, που ήδη είχε πάρει το κέντρο και έκανε ό,τι ήθελε ειδικά από τα αριστερά των επιθέσεων της άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο τους «ερυθρόλευκους». Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, λοιπόν, έρχεται και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων και αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Χιντερέγκερ με κεφαλιά είχε τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Βατσλίκ… Η άμυνα του Ολυμπιακού πιάστηκε εντελώς στον… ύπνο και χάζεψε τους παίκτες του Γκλάσνερ, οι οποίοι αλλάξαν την μπάλα πανέμορφα για να κάνουν στο 45’+2 με πλασεδάκι του Τουρέ σε κενή εστία το 2-1.

Ήταν στραβό το… κλίμα, ήρθε και το γκολ σε κακό σημείο και έδεσε.

Το τρίτο γκολ της Αιντραχτ φαινόταν ότι θα έρθει από τις πρώτες μπαλιές του β’ ημιχρόνου και τελικά ο Κάμαντα εκμεταλλεύτηκε μια ασταθής απόκρουση του γκολκίπερ των «ερυθρολεύκων» σε μακρινό σουτ του Πασιένσια για να γράψει με πλασέ σε κενή (ξανά) εστία το 3-1 στο 59’.

Ο χρόνος ήταν αρκετός και ο κίνδυνος να ανοίξει το σκορ ήταν υπαρκτός. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό δεν υπήρξε μεταβολή…

Έτσι το ματς μετατράπηκε σε σεμνή τελετή και από το 70’ ήταν ένα βάσανο για τους «ερυθρολεύκους» μέχρι να έρθει η λυτρωτική λήξη.

Για τους νικητές αλλά και για όλο το γήπεδο ο κορυφαίος ήταν ο Κόστιτς και τον ακολούθησαν οι κινητικότατοι και πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ολύμπιακού Καμάντα και Μπορέ.

Όσο για τους «ερυθρόλευκους» ελάχιστοι διασώθηκαν… Κρατάμε τις καλές τοποθετήσεις στα μετόπισθεν του Παπασταθόπουλου, που φυσικά δεν έφτασαν και το φιλότιμο που έβγαλε ο ΑγκιμπούΚαμαρά… Μετά το… χάος.

Χωρίς σημαντικά λάθη (παρά τα σφάλματα του) η διαιτησία του Τ. Μαρτίνς (Πορτογαλία), παρά το γεγονός ότι υπήρξαν φωνές από τους «ερυθρόλευκους».

Βοηθοί: Κάμπος (Πορτογαλία), Αλμέιδα (Πορτογαλία). 4ος: Μαλέιρο (Πορτογαλία). VAR: Πινέιρο (Πορτογαλία). ΑVAR: Γκοντίνιο (Πορτογαλία).

Κίτρινες: 35’ Πασιένσια, 50’ Τούτα - 25’ Σισέ, 38’ Παπασταθόπουλος, 48’ Μ. Καμαρά, 85’ Κούντε.

ΆΪΝΤΡΑΧΤ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Τούτα (60' Εντικά), Τουρέ (83' Ντουρμ), Γιάκιτς, Σο (88' Χάουγκε), Καμάντα, Κόστιτς, Μπορέ, Πασιένσια (83' Ρόντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77' Ανδρούτσος), Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (60' Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (66' Κούντε), Α. Καμαρά, Μασούρας (77' Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (66' Τικίνιο)