25/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021 - 22:49

Όταν πήρε φόρα ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στη Ζαλγκίρις!

Γκάζωσαν στο β’ ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», η ωραία τρέλα του Λαρεντζάκη και η σιγουριά του Σλούκα έδωσαν τη νίκη με 83-68 επί των Λιθουανών στο ΣΕΦ

Την τρίτη του νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Παρασκευής (15/10), καθώς επικράτησε άνετα τελικά της Ζαλγκίρις με 83-68 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Κι όλα αυτά προέκυψαν από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν… Αυτό συνέβη από την 3η περίοδο όταν οι Πειραιώτες πήραν φόρα, έχτισαν διαφορά και στο φινάλε έκαναν πλάκα στους Λιθουανούς με τη διαφορά να κλείνει στο +15, αλλά να έχει φτάσει και στο +20!

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η ωραία τρέλα του Λαρεντζάκη και η σιγουριά του Σλούκα (και πρώτου σκόρερ), που… ξελάσπωσαν τον Ολυμπιακό, που μπήκε μουδιασμένα στο τερέν με συνέπεια να αιφνιδιαστεί αρχικά. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι ειδικά στο 1ο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμα και στο +14!

Ο Ολυμπιακός, όμως, αφού πρώτα «μάζεψε» στο… τρίποντο το δικό τους μείον στο τέλος της 2ης περιόδου, μπήκε με άλλον αέρα και εντυπωσιακή αυτοπεποίθηση στο β’ ημίχρονο για να καθαρίσει τον αντίπαλο του χωρίς κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης. Τα «μυστικά» ήταν η καλύτερη άμυνα και τα πολλά μακρινά σουτ (τρίποντα) που κατέληγαν στο καλάθι της λιθουανικής ομάδας, η οποία τα τελευταία χρόνια έχει μετατραπεί σε κακό δαίμονα των Πειραιωτών.

Με λάθη οι διαιτητές Λαμόνικα (Ιταλία), Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία), Σεμές (Ισραήλ), πήγαν να... εκνευρίσουν τους παίκτες του Μπαρτζώκα, ωστόσο, υπήρξε αυτοσυγκράτηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1), Ντόρσεϊ 7 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 4, Σλούκας 17 (3), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (2), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 10 (2), Ζαν-Σαρλ, Φαλ 4, ΜακΚίσικ 7 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιούρι Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12, Μουντιέι 19 (2) Καλνιέτις 6 (1), Μιλάκνις 14 (4), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας.