26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2021 - 22:25

Δεν τα κατάφερε στην παράταση το Περιστέρι

Έχασε στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup με 87-85 από την Τσμκόκι Μινσκ

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Περιστέρι στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, χάνοντας την Τετάρτη (13/10) με 87-85 στην παράταση από την Τσμόκι Μινσκ.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν στο -6 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (46-40), για να ακολουθήσει μια άσχημη τρίτη περίοδος που έφερε τη διαφορά στο +14 για τους Λευκορώσους (70-56).

Έβγαλαν αντίδραση, όμως, οι «κυανοκίτρινοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έφεραν το ματς στην παράταση (77-77), αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε και δεν απεφεύχθη η ήττα για την 1η αγωνιστική του ομίλου.

Ο Πέτεγουεϊ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, ενώ από 14 πόντους έκαστος πέτυχαν ΜακΚρι και Μπράουν.

Tα δεκάλεπτα: 23-25, 46-40, 70-56, 77-77 (κ.α), 87-85

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Βέργκουν): Βάρνερ 11, Ντόντο 2, Τραστσινέτσκι 7 (1), Ερνάντες 10, Κλαρκ 15 (2), Μπελιάνκου 13 (2), Σταμπρούσκι, Γιάνκοβιτς 8 (1), Άπσο 14, Παράλιου, Μπλίζνιουκ 7 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 14, Μορέιρα 5, Πέτεγουεϊ 20 (3), Μωραΐτης 4, Χρυσικόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 4 (1), Μπράουν 14, Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 11 (2).