16/09/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 26 Αυγούστου 2024 - 22:31

Ο Γιάρεμτσουκ χάρισε νέο τρίποντο στον Ολυμπιακό

Άνοιξε λογαριασμό ο Ουκρανός και έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες με 2-1 απέναντι στην Καλλιθέα

Το πήρε και συνεχίζει... Δεν ήταν καλός, έφτασε να μπλέξει απέναντι στην Καλλιθέα, αλλά στο φινάλε ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1 το βράδυ της Δευτέρας (26/8).

Στο ματς με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το φαβορί δεν την πάτησε. Ζορίστηκε, αλλά είχε τον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος έδωσε τη λύση με το πρώτο του «ερυθρόλευκο» γκολ.

Από το άνετο πρώτο ημίχρονο για τους Πειραιώτες στο άκρως προβληματικό δεύτερο μετά τον τραυματισμό του Έσε. Η Καλλιθέα εκμεταλλεύτηκε την αστάθειά του, έφτασε στην ισοφάριση, αλλά δεν πήρε κάτι από το ματς. Ωστόσο, η εικόνα της ήταν αρκετά καλή τηρουμένων των αναλογιών.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Πίεσε από νωρίς, κέρδισε κόρνερ και στο 14' βρήκε το γκολ με ωραία ατομική προσπάθεια του Βέλντε. Ήταν κεφάτος στο πρώτο ημίχρονο ο Νορβηγός εξτρέμ.

Έπρεπε να περάσει αρκετή ώρα για να ξανακάνει φάση ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε ένα άστοχο σουτ του Μαρτίνς στο 27'. Στο 36' με τον Βέλντε έχασε σημαντική ευκαιρία, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ένα άστοχο σουτ του Ντόη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού ο Έσε και αυτό άλλαξε τα δεδομένα. Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε, η Καλλιθέα πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να γίνεται απειλητική.

Προειδοποίησε στο 58' σε φάση διαρκείας με τον Σοΐρι, πήρε κόρνερ λίγο μετά και από την εκτέλεση του Ματίγια ο Ουλντρίκις ισοφάρισε. Το πίστεψαν τόσο οι φιλοξενούμενοι, που ο προπονητής τους ζητούσε και δεύτερο γκολ από τον πάγκο.

Κάπου εκεί ο Μεντιλίμπαρ έβαλε μέσα τους Μασούρα, Γιάρεμτσουκ και Γκαρθία και ο Ουκρανός έδωσε τη λύση. Αφού είχαν προηγηθεί οι φάσεις των Ελ Κααμπί και Μαούρα στο 77' ο Γιάρεμτσουκ από κοντά έκανε το 2-1 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την προβολή του Ελ Κααμπί. Το γκολ μέτρησε με την παρέμβαση του VAR.

Προς το φινάλε η Καλλιθέα επιχείρησε ξανά να επιτεθεί, αλλά δεν κατάφερε κάτι με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα μετά την επιστροφή της στα σαλόνια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Πιρόλα, Μπιανκόν (68' Γκαρθία), Ροντινέι, Έσε (49' Στάμενιτς), Ντόη, Βέλντε (68' Μασούρας), Τσικίνιο (68' Γιάρεμτσουκ), Μαρτίνς, Ελ Κααμπί.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μεχίας (40' Ντεμέτριους), Ισιμάτ Μιρέν, Πασαλίδης, Σοΐρι (75' Χάνουσεκ), Μότοκ, Μερκάτι (46' Ντιμπά), Ματίγια (84' Βασιλόγιαννης), Μανθάτης, Μουτίνιο (84' Λουκίνας), Ουλντρίκις.