04/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Απριλίου 2024 - 18:40

Πρωταθλητής ο Λεβαδειακός!

Με το 2-0 επί του Μακεδονικού οι Βοιωτοί επέστρεψαν στη Σούπερ Λίγκα 1 * Πέρασε από τη Λάρισα η Νίκη Βόλου και νέα απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό Β'

Πρώτος και καλύτερος! Ο Λεβαδειακός έκανε το καθήκον του, έδειξε σε όλους από την αρχή πως ήταν το αφεντικό φέτος στον Βορρά της Σούπερ Λίγκας 2 και γυρνάει στα σαλόνια.

Με το 2-0 επί του Μακεδονικού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής οι Βοιωτοί πανηγύρισαν το απόγευμα του Σαββάτου (20/4) την άνοδό τους στη Σούπερ Λίγκα 1.

Ένα γκολ στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου πέτυχαν οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου και κάπως έτσι ήρθε η πολυπόθητη άνοδος. Ο Λεβαδειακός ήταν ασταμάτητος και γυρνάει στα σαλόνια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ΑΕΛ έχασε με 2-3 από τη Νίκη Βόλου. Πάλι ανατροπή και πάλι με το ίδιο σκορ η ήττα για τους «βυσσινί». Δύο φορές προηγήθηκαν, αλλά οι Βολιώτες το γύρισαν σε ένα ματς που ήταν ουσιαστικά αδιάφορο. Μόνο μαθηματικές ελπίδες είχε για άνοδο η ΑΕΛ πριν τη σέντρα, αλλά αυτές εξανεμίστηκαν.

Τέλος, για τον Νότιο Όμιλο, Ολυμπιακός Β' και Διαγόρας ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Προηγήθηκαν οι Ροδίτες στο 60' με τον Μανιά και ισοφάρισαν άμεσα με πέναλτι οι Πειραιώτες. Σε μεγάλα ζόρια πλέον η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα, η οποία φλερτάρει έντονα με τον υποβιβασμό.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 6η αγωνιστική

Πλέι οφ

Σάββατο (20/4)

Λεβαδειακός - Μακεδονικός 2-0 (12' Πολέτο, 48' Ρομό)

ΑΕΛ - Νίκη Βόλου 2-3 (23' Στίνα, 49' Φατάι - 30 πέν. Κρητικός, 54' Ανδρέου, 69' Λίταινας)