29/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Απριλίου 2024 - 20:00

Μοιρασιά στο Πανθεσσαλικό

Βόλος και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι 2-2 και έκαναν έτσι ένα ακόμη βήμα για την επίτευξη του στόχου τους

Θέαμα προσέφεραν, γκολ έβαλαν και συνεχίζουν Βόλος και Ατρόμητος μετά το μεταξύ τους 2-2 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 το απόγευμα του Σαββάτου (13/4).

Πιο σημαντικό ήταν το παιχνίδι για τους Θεσσαλούς. Με νίκη ήξεραν πως σχεδόν κλειδώνουν την παραμονή. Δεν την πήραν, αλλά και ο βαθμός πολύτιμος είναι απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο.

Οι θεωρητικά αδιάφοροι Περιστεριώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν δις και συνεχίζουν αήττητοι και πρώτοι στα πλέι άουτ. Στόχος τους να παραμείνουν έως το φινάλε στην κορυφή.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε γκολ και ήταν το 0-1 του 18'. Σκόρερ ο Αθανασίου σε αντεπίθεση μετά από κακή επιστροφή των γηπεδούχων από δικό τους κόρνερ.

Άργησε να συνέλθει ο Βόλος. Για ώρα πιο επικίνδυνος ήταν ο Ατρόμητος από εκείνον. Ωστόσο, στο 45' πήρε πέναλτι και εκτελώντας το δύο λεπτά μετά ο Γκαρσία είδε τον Μαρκετζιάνι να αποκρούει. Πήρε όμως το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος ήταν ανώτερος. Είχε δύο καλές σιτγμές με Ντε Καμπς και Ασενούν, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Μαρκετζιάνι δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ατρόμητος απείλησε με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 63' και πήρε πέναλτι έξι λεπτά αργότερα. Εκτελώντας το στο 70' ο Αντζιέλσκι διαμόρφωσε το 1-2.

Ο Βόλος δεν το έβαλε κάτω και με εκτέλεση φάουλ του Γλάβτσιτς ισοφάρισε στο 80' Πάλεψε και για το κάτι παραπάνω στη συνέχεια δίχως επιτυχία.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (89’ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς, Μπερτόγλιο (71’ Τρουιγέ), Κόμπα, Ασεχνούν (93′ Ποπέσκου), Γκαρσία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Τριμμάτης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κούντε (97′ Καραμάνης), Γκονζάλες, Καμαρά, Βαλένσια, Αντζιέλσκι (71’ Βέργος), Βρακάς (81’ Ρομπάιγ).