19/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 - 17:39

Ο Αλμωπός έπνιξε στην Αριδαία τον Π.Ο.Τ. Ηρακλή

Σημαντικό τρίποντο για την ομάδα της Πέλλας με 2-0 και άλμα παραμονής

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής στη Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε το απόγευμα της Παρασκευής (24/3) ο Αλμωπός Αριδαίας καθώς επικράτησε του Π.Ο.Τ. Ηρακλή με 2-0 για τη 16η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου.

Η ομάδα του Γιώργου Κυριακίδη ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση, σκόραρε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και με το δεύτερο γκολ λίγο πριν το φινάλε πήρε τη νίκη και συνάμα έκανε άλμα παραμονής φτάνοντας τους 20 βαθμούς και στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν με 23 πόντους στην 6η θέση.

Ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής απείλησε στο 20’ όταν ο Πανάγου έκανε μακρινό σουτ, ο Ντόκιτς απομάκρυνε την μπάλα, για να έρθει στο 28ο λεπτό το γκολ για τον Αλμωπό μετά από ωραία προσωπική ενέργεια και σουτ του Πέττα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κωστούλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το 1-1 ωστόσο το μακρινό σουτ του Πανάγου στο 34’ πέρασε άουτ και έξι λεπτά μετά η ομάδα της Αριδαίας άγγιξε το 2-0 ωστόσο ο Βελλίδης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ στο πλασέ του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση, αλλά δεν απείλησαν μέχρι το 67ο λεπτό όταν ο Κούστα έκανε μακρινό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 74’ ο Ντόκιτς έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Κούστα με τον Αλμωπό να βγαίνει μπροστά και στο 85’ να αγγίζει το 2-0 όμως ο Βελλίδης σταμάτησε την μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Ταχματζίδη. Όμως τρία λεπτά μετά έγινε το 2-0 με εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Σουλιώτη με τον Βελλίδη να μην έχει την απάντηση.

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας), Βοηθοί: Δανδανόπουλος (Ξάνθης), Σακάλογλου (Καβάλας), 4ος: Καλατζής (Θεσσαλίας).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Παρασκευάς (90′ Καρυπίδης), Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας (76′ Ρίβας), Κυριακίδης (76′ λ.τρ. Μακρυδάκης), Παπαδόπουλος, Πατρινός (66′ Ταχματζίδης), Πέττας (66’ Ασλαμπάλογλου).

Π.Ο.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (81′ Αλβάρες), Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα (72′ Κόκκορης), Πατράλης, Τομάς (81′ Μιστόφσκι), Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς, Τότσκα (46′ Κούστα).