20/04/2024
Πόλο | Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 - 18:11

Σαρωτικός στην Τιφλίδα ο Ολυμπιακός

Με 21-9 η επιβλητική νίκη των πρωταθλητών ενάντια στην Ντιναμό και 2 στα 2 στο Τσάμπιονς Λιγκ πόλο

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε την Τρίτη (29/11) στην Τιφλίδα η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, σαρώνοντας με 21-9 την Ντιναμό και κάνοντας το 2 στα 2 στον 1ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές «καθάρισαν» το ματς από το α' ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με 10-3, για να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο οκτάλεπτο και με τη διαφορά να φτάνει στο +12 (6-18).

Στην τελευταία περίοδο υπήρξε μια χαλάρωση από πλευράς «ερυθρόλευκων», αλλά το +12 παρέμεινε έως το τέλος.

Ο Φουντούλης ήταν εκπληκτικός και πέτυχε 7 γκολ, ενώ στα 4 γκολ σταμάτησε ο Παπαναστασίου.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3.

NTINAMO TIΦΛΙΔΑΣ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Γκιάπιας, Κιριακίντι, Ακχβελαντιάνι 2, Ντζιχτσιαρένκα, Τσεσελασβίλι, Βλάχοβιτς, Γιακχάια 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίντζε 2, Μαλισάου, Πιέσιβατς 2, Ραζμάντζε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 7, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς.