26/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 - 22:59

Mε υπογραφή Μπρούνο Φερνάντες η Πορτογαλία στα νοκ άουτ του Μουντιάλ

Έβαλε δύο γκολ και είχε και δοκάρι στο 2-0 επί της Ουρουγουάης ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Mετά τη Γαλλία και τη Βραζιλία η Πορτογαλία έγινε το βράδυ της Δευτέρας (28/11) η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022, επικρατώντας στο Κατάρ με 2-0 της Ουρουγουάης.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος διπλασίασε τις νίκες της στον 8ο όμιλο και στοχεύει πλέον να πάρει και την πρωτιά, με τον Μπρούνο Φερνάντες να βάζει την υπογραφή του στη νίκη των Ιβήρων, αφού πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ είχε και δοκάρι.

Οι Λατινοαμερικανοί με 1 πόντο θέλουν μόνο νίκη κόντρα στην Γκάνα στην τελευταία αγωνιστική, για να ελπίζουν στην κατάληψη της 2ης θέσης.

Το α' ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο, με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου και με μοναδική σπουδαία ευκαιρία αυτή του Μπεντανκούρ, που στο 32' πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα τον νίκησε στο τετ α τετ.

Στο 54' ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, δεν τη βρήκε με το κεφάλι, αλλά μπέρδεψε τον Ροσέτ και έγινε το 1-0.

Οι Ουρουγουανοί πίεσαν για την ισοφάριση, κυριάρχησαν μετά το 70', ωστόσο ο Μάξι Γκόμες με σουτ στο 75' από το ημικύκλιο της περιοχής σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, στο 78' ο Σουάρες από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντιόγκο Κόστα έκανε σωτήρια απόκρουση στο πλασέ του Ντε Αρασκαέτα.

Δεν έγινε το 1-1 και στο 90' ο Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε το πέναλτι για χέρι του Χιμένες, πέναλτι που υποδείχθηκε με τη συνδρομή του VAR, για να το εκτελέσει εύστοχα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο 28χρονος μεσοεπιθετικός έψαξε και το χατ τρικ, για να σταθεί άτυχος στο 90'+8, καθώς έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, αλλά τη δουλειά του βέβαια την έκανε και με το παραπάνω για τους Πορτογάλους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Ζοάο Κανσέλο, Νούνο Μέντες (42' λ. τρ. Γκερέιρο), Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Νέβες (69' Λεάο), Καρβάλιο (82' Παλίνια), Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες, Ζοάο Φέλιξ (82' Νούνες), Ρονάλντο (82' Ράμος)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Χιμένες, Γκοντίν (62' Πελίστρι), Κοάτες, Βαρέλα, Ολιβέρα (86' Βίνια), Μπεντανκούρ, Βαλβέρδε, Βεσίνο (62' Ντε Αρασκαέτα), Νούνιες (72' Γκόμες), Καβάνι (73' Σουάρες).