25/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 - 19:54

Πρόκριση με γκολάρα Καζεμίρο για τη Βραζιλία

Η «σελεσάο» κέρδισε με 1-0 την Ελβετία κι έκλεισε θέση για τους «16» του Μουντιάλ

Το έκανε το καθήκον της η Βραζιλία και ήδη από τη 2η αγωνιστική των ομίλων εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «16» του Μουντιάλ 2022, κερδίζοντας τη Δευτέρα (28/11) με 1-0 την Ελβετία στο Κατάρ.

Η «σελεσάο» χωρίς τον τραυματία Νεϊμάρ είχε προβλήματα κόντρα στην καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Μουράτ Γιακίν, αλλά ο Καζεμίρο με φοβερό σουτ στο 83' νίκησε τον Ζόμερ και έγινε το 2 στα 2 στον 7ο όμιλο.

Οι παίκτες του Τίτε είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα, όχι όμως τους τρόπους για να ανησυχήσουν τον Ελβετό τερματοφύλακα, ο οποίος στο α' ημίχρονο χρειάστηκε να επέμβει μόνο στο 27' και στην προβολή στην κίνηση του Βινίσιους Ζούνιορ μετά τη σέντρα του Ραφίνια από δεξιά.

Η είσοδος του Ροντρίγκο στο β' ημίχρονο έκανε πιο επιθετική τη Βραζιλία, με τον Βινίσιους Ζούνιορ να σκοράρει στο 64', αλλά μέσω VAR το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ του Ρισάρλισον, για να δώσει τελικά τη λύση ο Καζεμίρο στο 83'.

Βινίσιους Ζούνιορ και Ροντρίγκο άλλαξαν ωραία και γρήγορα την μπάλα και ο 30χρονος άσος με απίθανο σουτ στην κίνηση από αριστερά της περιοχής άφησε άγαλμα τον Ζόμερ.

Οι Ελβετοί στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσαν ν' αντιδράσουν, ο Ροντρίγκο στο 87' νικήθηκε από τον Ζόμερ σε κοντινό σουτ και οι πεντάκις παγκόσμιοι πρωταθλητές περιμένουν να μάθουν τον πρώτο τους αντίπαλο στα νοκ άουτ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Tίτε): Άλισον, Έντερ Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Πακετά (46' Ροντρίγκο), Καζεμίρο, Φρεντ (58' Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (72' Άντονι), Βινίσιους Ζούνιορ, Ρισάρλισον (72' Γκαμπριέλ Ζεζούς).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Φρόιλερ, Τζάκα, Σόου (76' Εμπισέρ), Βάργκας, Ρίντερ, Εμπολό (76' Σεφέροβιτς).