19/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 - 14:11

Ματσάρα με έξι γκολ, αλλά όχι νικητή στο Καμερούν - Σερβία

Τον πρώτο τους βαθμό πήραν οι δύο ομάδες στο Μουντιάλ 2022 και έτσι μπορούν να ελπίζουν σε πρόκριση

Μπορεί να ήταν και το καλύτερο παιχνίδι του Μουντιάλ 2022! Καμερούν και Σερβία τα έδωσαν όλα τη Δευτέρα (28/11), πάλεψαν πολύ για τη νίκη, κάπου ξέχασαν τι σημαίνει άμυνα και έτσι το 3-3 σφράγισε τις προσπάθειές τους.

Σίγουρα πρόκειται για ένα ματς που θα θυμούνται όσοι το είδαν, αλλά το αποτέλεσμα δεν βολεύει κανέναν. Μετά την ήττα της πρεμιέρας ήθελαν και οι δύο τη νίκη. Ο βαθμός τους κρατάει ζωντανούς, αλλά ίσως δεν αρκεί.

Το ματς ξεκίνησε για τους Σέρβους με τον χειρότερο τρόπο. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Μίτροβιτς έδειξε να κουτσαίνει, βγήκε εκτός, αλλά κατάφερε να συνεχίσει. Στο 10' είχε δοκάρι και στο 29' έγινε το 1-0 για το Καμερούν. Σκόρερ ο Καστελέτο με κοντινό πλασέ.

Εκεί που φάνηκε όλα να έχουν στραβώσει για τη Σερβία, ακολούθησε ένα ξέσπασμά της μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 45'+1 από εκτέλεση φάουλ ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά ισοφάρισε και δύο λεπτά μετά ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ξανά με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Σερβία και στο 53' έκανε το 1-3. Σκόρερ ο Μίτροβιτς μετά από ασίστ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Κάπου εκεί όλα έδειχναν πως το ματς τελείωσε, αλλά το Καμερούν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει.

Μείωσε στο 63' με τρομερή λόμπα του Αμπουμπακάρ και στο 66' ο σκόρερ έγινε δημιουργός με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να ισοφαρίζει. Στη συνέχεια το πάλεψαν και οι δύο για το γκολ της νίκης, αλλά δεν το βρήκε κανείς.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Επασί, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Χόνγκλα (55' Αμπουμπακάρ), Ανγκισά (81' Ουμ Γκουέ), Κουντέ (67' Οντουά), Εμπεμό (81' Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ, Τοκό-Εκαμπί (67' Μπασογκόγκ).

ΣΕΡΒΙΑ (Πρέντραγκ Στόικοβιτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78' Ράντονιτς), Πάβλοβιτς (56' Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς, Μακσίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς, Μίτροβιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78' Γκρούγιτς).