26/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 20:52

Πήρε τη νίκη και έπιασε τον Απόλλωνα Πατρών ο Ιωνικός

Οι Νικαιώτες επιβλήθηκαν των Αχαιών με 79-75 στο κλειστό του Πλάτωνα

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (27/11) ο Ιωνικός Νικαίας με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό του Πλάτωνα με 79-75 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε τη δεύτερη φετινή νίκη της ανέβηκε στο 2-5 και έπιασε τους Πατρινούς στη βαθμολογία, στη μάχη της παραμονής. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το ότι ο Απόλλωνας έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 4:30 του αγώνα.

Πάντως οι Πατρινοί ξεκίνησαν πιο δυνατά και βρέθηκαν στο +7 (10-17) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 2 πόντους (20-22), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Νίκου Βετούλα στο +5 (26-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός με σερί 10-4 πήρε το προβάδισμα με 36-35, ενώ βρέθηκε στο +6 (46-40). Εν τέλει οι 2 ομάδες πήγαν ισόπαλες στο ημίχρονο μετά το 2-8 σερί των Πατρινών για το 48-48.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν για λίγο με το 62-56, όμως οι Αχαιοί ανέβασαν… στροφές και μείωσαν στο καλάθι (69-67) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Το ματς ήταν θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα να φτάνει στο +4 (71-75), όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Βετούλα έπαθαν μπλακ-άουτ μένοντας χωρίς καλάθι στα τελευταία λεπτά, φυσικά οι Νικαιώτες το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα για το τελικό 79-75.

Ο Χόκινς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, από κοντά με τους 17 πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης, ενώ κορυφαίοι για τους Πατρινούς ήταν οι Τέιλορ που πέτυχε 17 πόντους, τη στιγμή που από 15 πρόσθεσαν οι Γκρίφιν, Καράμπελας.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 5, Μαυροκεφαλίδης 17 (2), Μάντζαρης 3 (1), Χόκινς 21 (1), Λέισι 9 (2), Μπέμπης, Νούνιεζ-Καστόγιο 4, Σίμονς 7, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 5 (1), Παρκς 8.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 15 (3), Ντέιβις 3 (1), Μπόγρης 4, Καράμπελας 15 (3), Καλχούν 11 (3), Βησσαρίου, Σιλά 6, Χέινς-Τζόουνς 4, Τέιλορ 17 (3), Μαστρογιαννόπουλος.