25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 18:10

«Καθάρισε» άνετα τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Με 87-63 η επιβλητική νίκη των «πράσινων», μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Eύκολο έργο είχε την Κυριακή (27/11) στο κλειστό του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας με 87-63 τον ΠΑΟΚ για την 7η «στροφή» της Βasket League.

Οι «πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν στο +16 το ημίχρονο (44-28), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικοί και η διαφορά έφτασε στους 33 πόντους (74-41), με τους Θεσσαλονικείς να περιορίζουν κάπως την έκταση της ήττας τους στην τελευταία περίοδο.

Το «τριφύλλι» πήγε το ρεκόρ του στο 5-1, αφού έχει αγώνα λιγότερο και ενώ την επόμενη Δευτέρα (5/12) θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, με τον Μπέικον να είναι ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Στο 4-3 οι «ασπρόμαυροι», για τους οποίους το πάλεψε ο Φράνκε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 5 (1), Παπαγιάννης 11 (1), Γουίλιαμς 2, Μπέικον 21 (3), Λι 14 (3), Μποχωρίδης 5, Γ. Καλαϊτζάκης 3 (1), Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 10.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (4), Τσιακμάς 8 (1), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 10 (3), Χαντς 13, Πόλι, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Ρένφρο 6, Καμπερίδης 2, Σαρικόπουλος.