29/03/2024
Europa League | Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022 - 23:54

Απογοήτευση, απογοήτευση, απογοήτευση...

Μία από τα ίδια ο Ολυμπιακός, που μόλις δέχθηκε το πρώτο τέρμα από την Καραμπάγκ κατέρρευσε και έχασε ξανά με 0-3, με τις ελπίδες πρόκρισης να σβήνουν * Ανέτοιμος ο Μαρσέλο, που έχει ευθύνη στα γκολ

Πήγε να δείξει κάτι καλό, αλλά στο τέλος τα έκανε πάλι... ρόιδο. Ο Ολυμπιακός δεν σηκώνει κεφάλι στην Ευρώπη φέτος, για να χάσει το βράδυ της Πέμπτης (6/10) με 3-0 και από την Καραμπάγκ στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε μια σεζόν που εξελίσσεται εφιαλτικά και με το κοντέρ να γράφει το απόλυτο μηδέν στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σχετικά καλοί για 55-60 λεπτά, ωστόσο με το που δέχθηκαν το πρώτο τέρμα από τους Αζέρους η κατάρρευση επήλθε εμφατικά και αυτή η νέα ήττα ουσιαστικά σβήνει τις ελπίδες πρόκρισης στη διοργάνωση.

Θεωρητικά, η ομάδα του Μίτσελ μπορεί να «βλέπει» μόνο προς την 3η θέση και το Κόνφερενς Λιγκ (η Φράιμπουργκ κέρδισε τη Ναντ με 2-0 και έχει 9 πόντους έναντι 6 της Καραμπάγκ και 3 των Γάλλων), αλλα ρεαλιστικά μοιάζει απίθανο να ξεφύγουν οι Πειραιώτες από την τελευταία θέση και το πρόωρο ευρωπαϊκό τέλος.

Ο Εμβιλά όσο έπαιξε στόπερ ήταν συγκλονιστικός, ο Μπιέλ ήταν θετικός στο α' ημίχρονο, ενώ το ημίωρο ντεμπούτο του Μαρσέλο δυστυχώς ήταν κακό για τον Βραζιλιάνο άσο.

Φανερά ανέτοιμος ο πρώην αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης, έχει ευθύνη για τα γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι τον σημάδεψαν και έβγαλαν τις φάσεις των τριών τερμάτων από τη δική του αδυναμία να τρέξει στο χώρο του.

Μετά το 0-1... καληνύχτα

Ο Μίτσελ, με βάση τις απουσίες και τους παίκτες που διαθέτει ο Ολυμπιακός στην ευρωπαϊκή λίστα, επέλεξε το 3-4-1-2, με τον Εμβιλά και τον Βρσάλικο να παίζουν στο πλευρό του Σισέ στην άμυνα, ενώ οι Κούντε και Μπουχαλάκης συνέθεσαν ένα ανεπαρκές και πολύ αργό δίδυμο στη μεσαία γραμμή, μια και ο Ίνμπομ Χουάνγκ έμεινε στον πάγκο.

Η Καραμπάγκ ήταν επικίνδυνη, είχε όμως κενά στα μετόπισθεν που προσπάθησαν οι Πειραιώτες να τα εκμεταλλευθούν κυρίως με τον Μπιέλ και τον Γκάρι Ροντρίγκες, σ' ένα ματς που είχε πολύ καλό ρυθμό στο α' ημίχρονο, φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κι ένα ακυρωθέν γκολ για τους φιλοξενούμενους μέσω VAR ως οφσάιντ.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους ήταν πιο χαμηλός ο ρυθμός και ο Μίτσελ πόνταρε ότι με τον Μαρσέλο θα άλλαζε η δυναμική της ομάδας του, όμως διαψεύστηκε οικτρά.

Πήγε ο Ρέαμπτσιουκ να παίξει τρίτος στόπερ, προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή ο Εμβιλά, αλλά ο Βραζιλιάνος αποδείχθηκε ο αδύναμος κρίκος και στο 68' ο Οβούσου σε αντεπίθεση πέτυχε το 0-1.

Από εκεί και πέρα, χάθηκε κάθε ίχνος αυτοσυγκέντρωσης για τους πρωταθλητές, αν και ήταν και άτυχοι στη φάση του 73' με τον Μασούρα με σέντρα-σουτ να σημαδεύει το δεξί δοκάρι, με τον Βέσοβιτς στο 82' να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Σισέ, αν και πρώτα ο Σενεγαλέζος δέχθηκε μια μπαλιά που δεν ήταν η καλύτερη από τον Μαρσέλο, για να τα κάνει... μούσκεμα εντέλει, ενώ ο Σεϊντάεφ στο 86' ολοκλήρωσε τη νέα πικρή βραδιά για τον κόσμο του Ολυμπιακού, που έριξε πολλή γιούχα στους παίκτες και ακούστηκε και το σύνθημα «πετάξτε τις φανέλες και φύγετε από δω».

Ένας Ολυμπιακός που έφτασε τα έξι σερί ευρωπαϊκά παιχνίδια στο «Γ. Καραϊσκάκης» χωρίς νίκη και με τραγικό απολογισμό 2 ισοπαλίες-4 ήττες και... 2-15 γκολ υπέρ-κατά (!), ενώ έπιασε και μια ντουζίνα αναμετρήσεις στην Ευρώπη δίχως να έχει κερδίσει σε 90 ή 120 λεπτά!

Μένει να φανεί αν στις εναπομείνασες αγωνιστικές του 7ου ομίλου το μαρτύριο συνεχιστεί ή υπάρξει κάποια αντίδραση...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βόσνιος Πέλιτο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπέλιγιο και Λάζιτς. Διαιτητής VAR ήταν ο Ολλανδός Μάνσοτ και βοηθός ο συμπατριώτης του Μπλανκ.

Κίτρινες: 88' Βαλμπουενά - 34' Γιαφαργκουλίγεφ, 88' Γκαράγεφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ (83' Βαλμπουενά), Βρσάλικο, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (60' Μαρσέλο), Κούντε (74' Ίνμπομ Χουάνγκ), Γκάρι Ροντρίγκες (60' Μασούρας), Μπιέλ, Ούι Τζο Χουάνγκ (74' Αμπουμπακάρ Καμαρά).

KAΡΑΜΠΑΓΚ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Mαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς (90' Α. Χουσεΐνοφ), Γιαφαργκουλίγεφ (46' Μπαϊράμοφ), Μουσταφαζάντε, Μπ. Χουσεΐνοφ, Γκαράγεφ, Ρίτσαρντ Αλμέιδα (65' Ζούλιο Ρομάο), Κάντι, Λεάντρο Αντράντε (65' Σεϊντάεφ), Ζουμπίρ, Οβούσου (90' Όζομπιτς).