19/04/2024
Πόλο | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:41

Πάει για την 5η θέση η Εθνική πόλο ανδρών

Νίκησε το Μαυροβούνιο με 14-12 για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε την Πέμπτη (8/9) η Εθνική πόλο ανδρών, κερδίζοντας με 14-12 το Μαυροβούνιο για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στο Σπλιτ οι διεθνείς ήταν μουδιασμένοι στο α' ημίχρονο μετά τον αποκλεισμό στους «8» από την Ισπανία και βρέθηκαν να χάνουν με 5-3, αλλά έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο οκτάλεπτο και με επιμέρους σκορ 6-2 πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7).

Αυτό το προβάδισμα το διατήρησαν στην τελευταία περίοδο και ο επόμενος αντίπαλός τους για την 5η θέση είναι η Γαλλία (νίκησε με 7-5 τη Γεωργία), με το ματς να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (10/9) στις 16.30.

Tα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μίρσιτς, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Ντούρντιτς 2, Ουκρόπινα 2, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Λιμαράκης, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.