20/04/2024
ΟΦΗ | Κυριακή 7 Αυγούστου 2022 - 20:57

Κέρδισε από την άσπρη βούλα ο ΟΦΗ

Επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης για το τουρνουά του Βόλου

Tη νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης πήρε την Κυριακή (7/8) ο ΟΦΗ, στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει ο Βόλος.

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο o Ριέρα στο 2' έκανε το σουτ κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαρντάβσκι αστόχησε από πολύ κοντά σε μια μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες.

Οι Ηρακλειώτες βρήκαν το γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουζούκη στο 19', παράβαση που κέρδισε ο Τοράλ, με τον Καστάνο στο 22' να μην μπορεί με τη σειρά του να σκοράρει από πλεονεκτική θέση σε άλλη μία σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά.

Στο 51' ο Παπαδόπουλος εξουδετέρωσε ωραία κεφαλιά του Τοράλ, ενώ ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης απέτρεψε το 2-0 και στο 85', αποκρούοντας το πλασέ του Νέιρα από πλεονεκτική θέση.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια θα παίξει στον τελικό του τουρνουά, την Τρίτη (10/8, 21.00) κόντρα σε Βόλο ή ΠΑΣ Γιάννινα, και αντίστοιχα οι «κυανοκίτρινοι» θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό με τον χαμένο του έτερου ζευγαριού (Τρίτη 10 Αυγούστου, 18.45).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Τοράλ, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης.

Έπαιξαν στο β' ημίχρονο και οι: Ουές, Βούρος, Γιοχού, Διαμαντής, Στάικος, Καμάου, Ντουρμισάι, Ντίκο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνο, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Ριέρα, Σίτο, Μπερτόγλιο, Κρέσπι.

Έπαιξαν στο β' ημίχρονο και οι: Μουνάφο, Αντζουλάς, Τιλίκα, Μπενίτο.