29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 - 19:13

Εύκολο πέρασμα για την ΑΕΚ επί του αδύναμου Ατρομήτου

Επιστροφή στις νίκες για την Ένωση και ηρεμία με το 0-2 στο Περιστέρι * Με 10 παίκτες από το 65’ οι «κυανόλευκοι»

Τη νίκη που θα της εξασφάλιζε ηρεμία εν όψει της συνέχειας πέτυχε η ΑΕΚ στο Περιστέρι το βράδυ της Κυριακής (23/1) καθώς επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η Ένωση ούσα ανώτερη από τον αδύναμο Ατρόμητο και με τον Χατζηεμμανουήλ βασικό τερματοφύλακα μετά το πρόβλημα του Τσιντώτα στην προθέρμανση, πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς σκοράροντας δύο τέρματα στις αρχές των δύο ημιχρόνων, παρέμεινε στην 3η θέση με 36 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον ΠΑΟΚ που νίκησε 4-0 στον Βόλο και πάει με ηρεμία στη ρεβάνς με τον «Δικέφαλο του Βορρά» για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου, ματς που θα κρίνει ουσιαστικά όλη τη χρονιά, καθώς το Κύπελλο αυτή τη στιγμή είναι ο ρεαλιστικός στόχος της ομάδας του Αργύρη Γιαννίκη για να μην πάει χαμένη η χρονιά.

Από την άλλη ο Ατρόμητος υπέστη ακόμα μία ήττα, μετά το… διάλειμμα της ισοπαλίας στα Ιωάννινα, παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας 10 βαθμούς και βρισκόμενος στην προτελευταία θέση, νιώθει… καυτή την ανάσα του Απόλλωνα Σμύρνης που έχει και παιχνίδια λιγότερα. Οι Περιστεριώτες προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, παρουσίασαν ξανά πρόβλημα στο γκολ και το μόνο δεδομένο είναι ότι ο Κρις Κόλμαν έχει αρκετή δουλειά για να καταφέρει να διατηρήσει την ομάδα του στη Σούπερ Λίγκα 1.

Η Ένωση μπήκε σοβαρά στην αναμέτρηση ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού, το βρήκε στην πρώτη φάση της, δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από τους Περιστεριώτες, ενώ το γρήγορο 0-2 στο δεύτερο ημίχρονο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της. Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν στο 65’ με την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μουνίθ για χτύπημα στο πρόσωπο στον Ρότα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντένιτς στον Μάνταλο, σε μία δύσκολη φάση.

Πάντως ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος στο 3’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ που πέρασε λίγο άουτ από το δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ, ενώ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 22’ επίσης με στατική φάση. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Λιβάι Γκαρσία στόπαρε ωραία την μπάλα έκανε το σουτ, ο Γιαννιώτης απέκρουσε και ο Τζαβέλλας που πήρε το ριμπάουντ έκανε με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Ατρόμητο να αδυνατεί να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή και την ΑΕΚ να κρατά εύκολα το υπέρ της 1-0.

Ο Ατρόμητος μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με στόχο να γίνει απειλητικός, όμως στο 51’ η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις νίκης με ένα πραγματικά πολύ ωραίο τέρμα που ξεκίνησε από την άμυνα. Όλα άρχισαν από τον Λε Ταλέκ ο οποίος πάσαρε στον Μήτογλου, εκείνος στον Ρότα, που με τη σειρά του βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία και ο τελευταίος με ωραία κίνηση από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα στον Τσούμπερ ο οποίος με τρομερή κίνηση στην πλάτη της άμυνας και με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-2. Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 54’ απείλησε με το 0-3, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Τσούμπερ, ενώ ο έμπειρος τερματοφύλακας αποσόβησε το τρίτο γκολ στο 59’ με την ωραία ατομική ενέργεια και το σουτ του Λιβάι Γκαρσία διώχνοντας την μπάλα στην αριστερή του γωνία.

Ο Κόλμαν έριξε στη μάχη τον Σπιριντόνοβιτς, ενώ ο Γιαννίκης φρέσκαρε την ομάδα του με την είσοδο των Άμραμπατ, Μισελέν, τη στιγμή που στο 65’ τα πάντα κρίθηκαν με την αδικαιολόγητη ενέργεια του Μουνίθ που χτύπησε στο πρόσωπο τον Ρότα, με τον οποίο διεκδίκησαν την μπάλα, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Γκορτσίλα, σε μία δίκαιη αποβολή που τη δέχτηκε αδιαμαρτύρητα ο Ισπανός.

Αγωνιστικά, ο Σπιριντόνοβιτς προσπάθησε να μειώσει, αλλά στο 74’ ο Τζαβέλλας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αυστριακού μέσου, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Στρούγγη στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ. Τα πάντα είχαν κριθεί, με τους «κιτρινόμαυρους» να αγγίζουν το 0-3, στο 89’ με το ωραίο μακρινό σουτ του Αραούχο που πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη, αλλά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Γέβτιτς που είχε την ίδια κατάληξη.

Τσούμπερ, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Τζαβέλλας οι καλύτεροι της Ένωσης, Σπιριντόνοβιτς, Στρούγγης το πάλεψαν για τους ηττημένους.

Κίτρινες: 45+2’ Κουλούρης, 63’ Χαρίσης - 33’ Ανσαριφάρντ, 45+2’ Μάνταλος, 64’ Σιμάνσκι, 66’ Ρότα

Κόκκινη: 65’ Μουνίθ

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Μωυσιάδης (Γρεβενών), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), 4ος: Καραντώνης (Ημαθίας), VAR: Τρεϊμάνις (Λετονία), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Χαρίσης (83’ Έρλινγκμαρκ), Καρτάλης (63’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ, Κουλούρης, Μπεντινέλι (78’ Κλωναρίδης).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (76’ Σιμόες), Γκαρσία (63’ Μισελέν), Μάνταλος (53’ λ.τρ. Γέβτιτς), Τσούμπερ (63’ Άμραμπατ), Ανσαριφάρντ (76’ Αραούχο).